February 23, 2024

Тајните на старите бурекџии: Најдобриот рецепт за домашен бурек, како од пекара!

А уште подобро е кога знаете да го направите сами. Со овој едноставен рецепт ќе успеете и затоа што е погоден за почетници.

Состојки: 1/2 кг подебели кори, 500 гр сирење, 250 ml вода, 125 мл масло, по потреба сол
Подготовка:

Во длабок сад измешајте вода и масло и посолете (ако сирењето ви е премногу солено, внимавајте да не претерате). Ќе биде неопходно оваа течност да се промешува пред секое прскање на кората, бидејќи маслото се одвојува. Намачкајте со масло округла тавче и ставете 2 кори чии краеви треба да ги преминат рабовите на тавата, или да висат од страна. Попрскајте со мешавина од масло и вода. Остатокот од кората поделете го во групи од по 3 кори.

Земете 3 кори и ставете ги во тавче една врз друга, гужвајќи ги да стојат, па третата попрскајте ја и посипете со рендано сирење. Повторете го ова со останатите кори освен последните три. Во тавче ставете ја првата од овие три стуткани и посипете. Се става претпоследната кора. Посипете ја и неа и ставете го остатокот од сирењето. Се става последната кора и се посипува со мешавина од вода и масло.

Сега преку последната кора префрлете ги краевите кои висат од страна, затворајќи го бурекот и посипете со течност. Се пече во рерна загреана на 180 степени додека ситно порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *