June 25, 2024

Доколку ги почувствувате овие симптоми, неопходно е што поскоро да се консултирате со невролог, бидејќи тие може да бидат поврзани со состојби кои може да се третираат за да престане пецкањето во рацете или барем да се ублажи.

Намалената чувствителност и непријатното чувство на пецкање на рацете може да бидат симптоми на голем број болести и состојби. Тие се поврзани со нарушувања на нервните импулси или крвните садови и може да го отежнат извршувањето на секојдневните задачи.

Ако ги почувствувате симптомите на парестезија само откако ќе ги држите рацете или нозете во непријатна положба, не треба да се грижите. Ова е природна реакција која брзо престанува по лесна самомасажа на вкочанети мускули.

Причина за одење на лекар се честите напади на парестезија кои траат неколку часа и се придружени со губење на чувствителноста на дланките.

Симптомите карактеристични за парестезијата се „чешање“ на кожата, у вкочанетост на рацете до рамената, неможност за стискање на рацете во тупаници, бледи прсти и промена на бојата на ноктите во сини нијанси.
Доколку ги почувствувате овие симптоми, неопходно е што поскоро да се консултирате со невролог, бидејќи тие може да се поврзани со состојби кои може да се третираат за да престане пецкањето во рацете или барем да се ублажи.

Цервикална остеохондроза. Причината за непријатност е оштетување или повреда на нервните завршетоци кои престануваат правилно да испраќаат и примаат импулси, поради што се губи чувствителноста и делумната контрола врз движењата. Причината може да биде лошата циркулација во цервикалниот ‘рбет. На пршлените се појавуваат наслаги, нивната структура се менува, а протокот на кислород и хранливи материи до нервните завршетоци нагло се намалува.
Вкочанетоста на рацете често е придружена со сензации во форма на пецкање и болни грчеви. Лекарите препорачуваат самомасажа на вратот и горниот дел од грбот, како и гимнастика и пливање.

Синдром на карпален тунел. Покрај вкочанетоста на рацете, може да има и болка во зглобот, попозната како синдром на карпален тунел. Без терапија, нервот постепено умира, што доведува до инвалидитет.

Недостаток на витамин и минерали. Витамините Б се одговорни за здравјето на нервните завршетоци. Ако некое лице е на специјална диета која вклучува исклучување на витамините Б, може да се појави раздразливост, мускулна слабост, како и жолтеникава боја на кожата.
Овој проблем може да се реши со земање комплекс од витамини Б, магнезиум и калиум, како и со промена на навиките во исхраната: во дневното мени вклучете месо, црн дроб, сирење и печурки.

Рејноов синдром. Оваа состојба е придружена со вкочанетост, губење на осетот и црвенило на кожата. Пациентите се жалат на чувство на студенило кое не поминува дури и кога ги тријат рацете една врз друга.
Рејноовиот синдром може да биде наследен, но може да се појави и ако личноста е пушач, има хормонална нерамнотежа или не може да го елиминира стресот. Третманот зависи од предизвикувачот што доведе до овој синдром.

Компликации на фибромијалгија. Ретка, но сериозна болест се јавува кај шест проценти од жените. Вкочанетоста на рацете е придружена со ослабувачка болка во мускулите која престанува само по земањето силни аналгетици. Проблемот е проследен со депресија, несоница.

Системски лупус еритематозус. Оваа автоимуна болест влијае на нервните завршетоци кои го контролираат движењето на рацете и нозете. Воспалителниот процес што се одвива во телото е придружен со болка. Со смртта на влакната се губи чувствителноста и способноста да се контролира движењето на прстите.

Дијабетична невропатија. Со високи нивоа на гликоза во крвта, започнува уништувањето на нервното ткиво. Во периферната форма на невропатија, постои губење на чувствителноста на горните екстремитети. Рацете често трнат, се губи координацијата на движењата и рефлексите, а често се јавуваат чиреви на кожата, како и деформитети на зглобовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *