February 26, 2024

Една од светски познатите пејачки која успеа да допре до срцата на многу генерации е секако Лаура Паузини , водителката на овогодинешното издание на Евровизија 2022 во Торино.

Ова не е прв пат да се проба за главната улога бидејќи веќе ја води емисијата „Лаура и Паола“ со актерката Паола Кортелези.

Водењето на Евровизија за Лаура е само додаток на богатата кариера за време на која таа продаде повеќе од 45 милиони албуми ширум светот и доби повеќе од 160 платинести и еден дијамантски албум, како и менторство на две верзии на „The Voice“ (шпанска и мексиканска). постигнато за само седумнаесет години од нејзината кариера.

Уште од најраното детство сакала да пее, пораснала пеејќи по барови и фестивали со нејзиниот татко, музичарот Фабрисија. Кога наполнила дванаесет години, со помош на нејзиниот татко, го објавила својот прв албум „I Sogni Di Laura“, полупрофесионално дело кое датира од 1987 година.

Клучниот датум во музичката кариера на Лаура Паузини беше 25 февруари 1993 година, кога на 18-годишна возраст ја изведе баладата „La Solitudine“ на музичкиот фестивал во Санремо и извојува победа која и донесе слава низ Европа и Латинска Америка. Песната посветена на извесна Ана Лаура беше сменета и посветена на Марк, нејзината прва голема љубов која ја остави на ужасен начин, сакајќи друга девојка пред сите. Фестивалот Санремо е многу популарен натпревар кој се одржува секоја година во крајбрежниот италијански град. Тој беше и инспирација за Евровизија, а победите таму ја започнаа кариерата на многумина, од Андреа Бочели до Манескин.

По големиот успех, Лаура го издаде својот прв професионален албум „Лаура Паусини“, а наскоро и вториот „Лаура“. Една година подоцна, Лаура се врати во Санремо и повторно победи, со песната „Amores Extraños“. Тоа беше нејзина потврда дека е ѕвезда на италијанската музика и единствена можност да се отвори на други пазари како што е Шпанија, а го лансираше и својот прв албум на шпански јазик, со истиот наслов „Лаура Паузини“. Во Шпанија има продадено повеќе од 1.300.000 примероци и успеа да ги отвори вратите на латиноамериканскиот пазар. Таа година италијанскaта уметничка продаде најмногу плочи во светот.

Нејзината песна наречена „The Extra Mile“ стана насловна на филмот „Покемон“. Во 2002 година, таа го издаде својот прв албум на англиски јазик, „From the Inside“. Таа со хитот „Surrender“ се најде на врвот на Танцовата листа на Билборд. Вториот сингл на англиски јазик „If That’s Love“ го зазеде истото место на таа листа.

Лаура Паусини доби две светски музички награди, 1994 и 2003 година, за најдобар италијански изведувач и платина награда за најпродаван изведувач во Европа. Латино Греми освои за најдобар вокал на поп албум, а Греми за најдобар поп албум. Лаура стана првата жена од Италија која освоила Греми.

Освен тоа, славата на кантавторката стигна и до Кина, каде има бројни обожаватели, толку што на кинески има аранжмани на нејзините најпознати песни. Меѓу другото, во јули 2018 година, Лаура Паузини беше првата жена што настапи на уникатното место на Circus Maximus во Рим.

Секој нејзин албум е вистинско музичко уживање кое привлекува милиони фанови во продавниците за плочи ширум светот. Благодарение на нејзиниот силен глас, традиционалната романса на италијанската песна се врати на музичката сцена. Нејзиниот музички стил, поради разновидноста на песните, не може да се класифицира само во една. Снима песни на италијански, шпански, португалски, англиски и француски јазик.

Во приватниот живот Лаура е во љубовна врска со музичарот и гитарист Паоло Карто. Тие се запознале во Париз во 2005 година на концертот на Лаура и оттогаш нивната љубов расте се повеќе и повеќе.

Тие никогаш не се венчале бидејќи и двајцата рекле дека нема да го сторат тоа додека не се легализираат истополовите бракови во Италија. Меѓутоа, по 17 години, двајцата планирале венчавка меѓу 2020 и 2021 година, но поради пандемијата морале да ја откажат церемонијата. Како што сега дознаваме, парот е во потрага по нов датум за нивната венчавка.

Пејачката во неколку наврати призна дека тешко го прифатила фактот дека е вљубена во својот гитарист. Ова е главно затоа што Паоло веќе бил оженет за време на нивната средба. Паоло има три деца од бракот со Роберта Гали, а во врска со Лаура во 2013 година се роди нивната ќерка Паола, чие име потекнува од првите слогови на имињата на двајцата родители.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *