May 17, 2024

Поради коментарите дека е дебела исхраната ја намалила на бонбона и половина бисквит дневно, тинејџерката едвај ја избегнала смртта. Еве што и се случи.

Медисон Фокер (16) од Белфаст е само една од девојките чиј живот има пресудно влијание од нејзината околина.
Неколку нејзини пријатели мислеле дека има вишок килограми и дека треба да ослабе.

Добив неколку коментари дека морам да ослабам. „Се чувствував ужасно, особено затоа што тие коментари беа од луѓе кои ги сметав за пријатели“, изјави подоцна Медисон.

Таа смислила детален план за диета, за која сметала дека ќе биде најдобар начин за слабеење.
Таа програма на крајот се сведе на бонбони и половина колаче дневно.
Никој не ја сфатил психофизичката состојба на оваа девојка додека не било речиси предоцна.

Од училиште ми кажаа дека се онесвестила, веднаш отидов таму и бев со ќерка ми откако ја хоспитализираа. На никого не му беше јасно што се случува, па веднаш направија скенер за глава, а сите бевме шокирани кога сфативме дека нејзините органи, како што се бубрезите и црниот дроб, почнуваат да откажуваат – очајно рекла мајката на оваа тинејџерка. .

Медисон не била задоволна од својот изглед. Таа гладуваше додека линијата не беше доведена до совршенство, во нејзиниот случај тоа значеше дека е намалена на 40 килограми.

Колку била психички лошо говори и фактот што во тој период се обидела да се самоповреди 3 пати.
Се обвинувам себеси што претходно не го сфатив проблемот на ќерка ми. Забележав дека ги намали оброците. Таа не јадеше на училиште.

Ова го сфатив затоа што најдов ручек што го носеше дома од училиште, а потоа го фрлаше во ѓубре. Кога ослабе 40 килограми, ја однесовме дома од болница и се обидувавме да ја храниме на секои 2 часа.

Бидејќи нејзиното тело одбиваше храна, моравме да ја сместиме во специјализирана установа која исто така се занимава со ментални нарушувања, бидејќи цели 2 недели не јадеше ништо – објаснила очајната мајка.
Медисон се здобила со ментална стабилност, губење тежина и разнишана самодоверба.

Таа се врати на колеџот откако го напушти лекувањето. Сега Медисон е на факултет, се вратила на килограмите, но и понатаму чувствува страв од нарушувања во исхраната.

Тинејџерката никогаш не ја заборавила клиниката која буквално и го спасила животот, па на факултетот собрала пари кои ги донирала на таа клиника.

Денес, оваа девојка сака еден ден да стане медицинска сестра која би работела во одделот за психијатриски и ментални нарушувања за да им помогне на другите како неа кога тоа најмногу и треба.

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *