July 15, 2024

Дезодорансот е апсолутно неопходен на овие горештини, но често се случува кожата да биде заситена со вештачки мириси и наместо свежи и миризливи пазуви, да добиете сосема спротивен ефект. Но и за тоа има решение!

Поради штетните состојки на конвенционалните дезодоранси, расте интересот за природни решенија во борбата против непријатните мириси под пазувите. Една таква алтернатива е сода бикарбона, позната и како натриум бикарбонат. И најдобро од се, чини само 10 динари!

Сода бикарбона е повеќевековен производ кој традиционално се користи во готвењето, спречувајќи непријатни мириси и чистење. Познат е и по својата способност да апсорбира мириси. На пример, ако чувствувате интензивен мирис на кромид или зелка во фрижидерот, оставањето отворена кутија со сода бикарбона може да ви помогне да се ослободите од непријатните мириси.

Оваа способност за апсорпција на мириси резултираше со тоа што сода бикарбона стана популарна опција како природен дезодоранс, а на поттик на еден пријател решив да ја пробам и навистина делува! Еве како јас го користев.

Пилинг за пазувите со сода бикарбона. Измешајте малку сода бикарбона со вода и направете густа паста. Нежно втријте го во пазувите и оставете да делува неколку минути. На овој начин ќе ги отстраните мртвите клетки од пазувите, како и бактериите и хемикалиите кои се насобрале на нив. Повторете го ова неколку пати неделно и брзо ќе видите подобрување, па дури и ефект на осветлување на кожата.

Може да користите и сода бикарбона наместо дезодоранс со тоа што ќе намачкате малку сода бикарбона на чиста и сува кожа на пазувите.

Кои се недостатоците? Како дезодоранс, сода бикарбона може да помогне во неутрализирање на мирисите. Но, сепак треба да бидете внимателни, особено ако имате чувствителна кожа.

Доколку имате сува или чувствителна кожа, би можеле да бидете повеќе склони кон: црвенило, осип, чешање, лупење на кожата под пазувите. Доколку се појават овие несакани ефекти, престанете да користите сода бикарбона и добро хидрирајте ја оштетената кожа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *