June 21, 2024

СИТЕ ПИЕМЕ ТУРСКО КАФЕ, НО ГО ПОДГОТВУВАМЕ ПОГРЕШНО: Сменете една работа и ќе видите колку има поубав вкус!Домашното, турско кафе, како што се нарекува, е пијалок кој традиционално се подготвува во секое домаќинство,

најчесто се пие наутро и често се смета за мерка за вештина на готвачот. Ако е добра, на шега се вели дека домаќинката може да се „омажи“, што би требало да значи дека ја погодила вистинската количина на кафе, вода и по потреба и шеќер.

Како се подготвува домашното кафе? Вообичаената постапка е да се прелива вода во ѓезве, да се додаде шеќер ако е потребно и да се загрее додека не зоврие.

Потоа тргнете го од оган, истурете малку вода (да се направи простор во тенџерето и да не се вари), додадете мелено кафе – една голема лажичка кафе оди на 1 шолја вода. Ѓезвето се враќа на ринглата за да зоврие смесата, па се прелива со остатокот од водата.

Друга варијанта е да не се одзема водата – ако ѓезвето е поголемо, па нема страв дека течноста ќе се излее кога ќе зоврие, туку кафето се истура веднаш.
Ако им се верува на експертите, овој метод е погрешен. Како што велат, еден мал детал во подготовката, една „грешка“ и го менува вкусот.

„Кога кафето ќе го истурите во вода, не смеете да дозволите да зоврие на оган. Ако зоврие, пијалокот ќе има горчлив вкус “, објасни основачот на компанијата „Roaster Coffee“.
Како вие го подготвувате вашето утринско кафе пишете ни во коментар!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *