February 26, 2024

Секоја лоша емоција во човечкото тело може да предизвика разни нарушувања на органите и многу видови на болести. Човечкото размислување, стравовите, напнатоста, грижите, сето тоа останува длабоко врежано во човечкиот ум и тело, кое најчесто е иницијатор на многу болести.

Постои голема поврзаност помеѓу емоциите и органите. Постојат пет органски системи , кои припаѓаат на одредени видови на емоции. Колку и да мисли човек дека некои ситници се занемарливи, тие со текот на годините ќе се сместат некаде во органите и ќе се манифестираат во вид на некоја силна болка.

Затоа е потребно навреме посериозно да ги сфатите емоциите и максимално да си помогнете за што побрзо да ги пребродите тешките ситуации.

Чувства кои влијаат на здравјето:

Анксиозност – е една од емоциите што има големо влијание врз човечкото тело. Се дефинира како последица на прекумерна грижа од одредени причини. Анксиозноста главно ги погодува цревата и белите дробови. Анксиозноста ќе му одземе на човекот голем дел од енергијата што ја поседува, а со тоа може да дојде до недостаток на здив, како и воспалителни процеси во цревата и чиреви.

Радост – Ова е прекрасно чувство, повеќето ќе мислат така, но генерално преголемото задоволство создава чувства кои директно влијаат на срцето. Радоста може многу да го возбуди човекот, а поради преголемата возбуда може да се почувствуваат некои негативни вибрации кои предизвикуваат несоница , треска и вознемиреност, како и многу силно чукање на срцето. Затоа, колку и да беше убава радоста, треба да се внимава со неа.

Тага – е исто така чувство кое многу влијае на психата и здравјето на луѓето. Освен што предизвикува солзи во очите, тагата негативно влијае на работата на белите дробови и лошо влијае на циркулацијата. Многу респираторни заболувања и оштетени бели дробови само предизвикуваат чувство на тага. Тагата, исто така, многу влијае на човечката психа, предизвикувајќи депресија.

Страв – Чувство кое секој човек го почувствувал во одреден момент од својот живот. Ова чувство може да ја оштети работата на бубрезите, што докажува дека кога постои голем страв може да дојде до неконтролирано мокрење. Лицето кое доживува екстремен страв може да се соочи со бубрежен шок. Бубрезите се стегаат во секунда од страв, а потоа доаѓа до доцнење во чистењето и литрификацијата на крвта. Тогаш се нарушува циркулацијата во телото и затоа рацете и стапалата на човекот често се ладни при страв.

Лутина – Навреди, критики, приговори, нервоза, сето тоа предизвикува лутина кај човекот. Најмногу ќе страдаат жолчното кесе и црниот дроб кај личност која е лута поради одредени причини. Лутината е и чувство кое може да влијае на различни биолошки процеси кои на човекот ќе предизвикаат голема главоболка, но и недостаток на енергија. Лутината може да доведе и до вртоглавица и висок крвен притисок.

Шок – е чувство кое секако негативно влијае на човековиот организам, кога станува збор за неговото целокупно здравје. Кога ќе се случи нешто неочекувано, наеднаш доаѓа до состојба на шок и паника, што многу ќе влијае на човечкото срце, но и на функцијата на бубрезите, особено кога станува збор за продолжен шок.

Амбиција – Ова чувство често се граничи со алчност. Луѓето кои се премногу амбициозни, па затоа успешни и богати, генерално имаат проблеми со срцеви заболувања и болести на тенкото црево. Секојдневното размислување за повисоки цели и зголемувањето на вашето богатство доведува до аритмија и неправилно чукање на срцето. Не треба да живееме во страв и размислување како да го зголемиме богатството, туку малку да се препуштиме на шармот на она што веќе сме го стекнале за телото да се опушти и со тоа да биде поздраво.

Нервоза – е нешто со кое повеќето луѓе се среќаваат секој ден. Во денешно време е многу тешко да се избегне. Науката покажа дека луѓето кои се склони кон чести напади на нервоза и гнев често имаат проблеми со црниот дроб. Прекумерниот гнев и нервоза влијаат и на работата на бубрезите и белите дробови.

Грижа- е чувство кое директно влијае на варењето на човекот, слезината, желудникот и панкреасот. Кога некое лице се грижи премногу поради различни причини, може да се појават болни грчеви. Органите за варење се во постојан спазам кај луѓето кои многу се грижат и затоа не можат нормално да ги извршуваат своите функции. Тогаш преработената храна во цревата доаѓа до половина зготвена и потоа станува многу погоден супстрат за патогените организми и нивниот отпад кои директно го трујат човечкото тело.
Како да останете позитивни. За да се ослободи од лошите емоции и стресот, човекот треба да почне да работи на себе. Многу ќе помогне да започнете поголема физичка активност и да ги избегнувате луѓето кои создаваат напнатост.Експертите тврдат дека човекот се чувствува многу подобро кога ги искажува своите емоции, а не ги задржува за себе.

Ако некој мисли дека моментално доживува некоја длабока болка, неопходно е да ја сподели со некого, да му се довери на пријател или да побара помош од психијатар. Јогата е одличен метод доколку некој реши да остане позитивен во морето на денешните проблеми. Посебно внимание се посветува на дишењето и разните техники на дишење кои навистина позитивно влијаат на здравјето на луѓето.
Простувањето е исто така одличен начин да се ослободите од негативните емоции . Кога лутината и бесот се присутни преку простувањето, добро ќе си правиме само на себе, а во тој момент потребно е да мислиме на себе. Се разбира, личноста на која треба да му се прости не мора да ја има титулата пријател, но тоа простување служи за да се ослободите и да се чувствувате подобро.

Физичката активност многу ќе помогне да останете позитивни. Без разлика дали се работи за трчање во парк, удирање во вреќа или некоја друга вежба, еден од најдобрите начини да се ослободите од стресот е да се опуштите.
За време на аеробните вежби, на пример, се ослободуваат ендорфини и од тие причини потребно е често да се практикуваат овие вежби за да се чувствувате подобро и подобро расположени.
Поговорката „Во здраво тело, здрав дух“ е сосема оправдана, бидејќи врската помеѓу психичката и физичката состојба е нераскинлива.
Шетањето на свеж воздух многу добро ќе влијае на многуте негативни чувства кои луѓето ги носат во себе. Десет минути до половина час пешачење дневно ќе има многу позитивни ефекти врз целокупното здравје на човекот, бидејќи на тој начин се смируваат нервите, се дише чист воздух и се опуштаат веќе затегнатите мускули . Исто така, пешачењето освен што буди убави чувства одлично влијае и на одржување на витката линија и крвните садови. Витаминот Ц, витаминот Е, магнезиумот, витаминот Б, како и фолната киселина секако ќе му донесат позитивно на човечкото тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *