February 23, 2024

Младите зелени ореви натопени во ракија, претворени во вкусен сладок ореов еликсир, одамна се користат во народната медицина. Домашниот ликер од ореви како лек за штитната жлезда е сигурен традиционален рецепт. Покрај тироидната жлезда, ќе им помогне на желудникот и цревата да ги елиминираат речиси сите дигестивни нарушувања.

Нашите предци обожаваа ликер од зелен орев . Тие многу добро знаеле дека е поефективен од многу лекови. Оревот лекува најразлични болести, а е исклучително корисен за проблеми со тироидната жлезда, грлото, респираторниот тракт и бронхитисот, но и за зајакнување на имунолошкиот систем.

Народната медицина го препорачува оревот за лекување на анемија , но и како прва помош при стомачни проблеми и за забрзување на варењето. Сега е вистинското време да соберете млади зелени ореви и да направите ликер од ореви.

Ви треба: 40 млади ореви, 1 кг мед, 1 литар ракија

Подготовка: Облечете ракавици и исечкајте млади ореви, ставете ги во поголема стаклена тегла и врз нив додадете 1 кг мед и 1 литар ракија. Затворете со соодветен капак и оставете ја теглата да отстои на сонце 40 дена. Повремено мешајте ја содржината со пластична лажица.

Пијте по една мала чаша ракија од овој ликер секое утро на празен стомак. Оревот е исклучително богат со јод, па е лек за болести на штитната жлезда. Пред сервирање лесно протресете ги оревите за да се подигне лековитиот талог. Како аперитив, послужете ги оревите со мраз и парче лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *