June 23, 2024

Алкохолот долго време се користел за религиозни ритуали, но со текот на времето алкохолните пијалоци добиле сосема поинаква улога и почнале да се користат за уживање. Оние кои не се љубители на алкохол, жедта можат да ја згаснат со разни други пијалоци – од кафе, цедено овошје, млеко… или нивната идеална смеса. Ова се пијалоците кои се најпопуларни во светот.

Чај – топол пијалок многу популарен во многу земји. Постојат две групи чаеви : оние кои се направени од истоименото растение и се користат како стимуланс или седатив и оние кои се направени од лековити билки и имаат лековити својства. Најпопуларните вистински чаеви се црниот, зелениот и улонг. Во чајот по правило не треба да додавате лимон, мед и шеќер, бидејќи на тој начин ја менувате неговата арома, додека во силните чаеви се додава само млеко. Англичаните го донеле познатиот ритуал на пиење на овој топол пијалок од Исток.

Виски – спаѓа во категоријата на духови. Познат е како најпопуларен дестилиран пијалок, а се добива од житарки и се чува во дабови буриња. Во зависност од тоа која житарка се користи – јачмен, мелен јачмен, ‘рж, пченица, пченка или овес – зависи и од тоа кои видови виски ќе бидат.

Пиво – алкохолен пијалок направен од квасец , хмељ, јачмен и вода. Се користел во древниот Египет, а денес е застапен низ целиот свет. Со оглед на тоа што има од три до 13 проценти алкохол, тој е еден од послабите алкохолни пијалоци. Британците се меѓу најголемите консументи на овој пијалок, а пабот е симбол на местото каде што се пие.

Грог – топол алкохолен пијалок кој се пие во студените денови. Се прави од рум, шеќер, цимет, каранфилче, сок од половина лимон и топла вода со која се прелеваат сите состојки. Грог се подготвува во огноотпорна чаша или чаша со подебели рабови.

Свежи сокови од овошје и зеленчук – се добиваат со преработка на сирово овошје и зеленчук. „Гориво“ е она што му е потребно на телото за да ги хидрира и храни клетките. Соковите се богати со витамини, минерали, ензими, фитонутриенти, антиоксиданси и лесно се подготвуваат.

Начини на пиење алкохол. Секоја нација има специфични навики за пиење алкохол. Додека во некои земји употребата на алкохол е забранета, во други е незаменлив во секојдневниот живот. Ви претставуваме десет земји во светот во кои се консумира најмногу алкохол во количина.

Франција – пијалокот им е виното, секогаш се конзумира за време на оброците.
Италија – виното е дел од италијанската култура и се смета за обичен и неизбежен пијалок. Италијанците секогаш пијат локални вина, освен ако не уживаат во посебен аперитив.

Чешка – Во оваа земја се пијат лагери и пилснери. Едноставно не можете да ја посетите оваа земја без да пробате барем една чаша пиво.

Австралија – Бидејќи оваа земја била населба на затвореници, според легендата, главниот пијалок бил румот. Треба да го знаете и основното правило – знак за лош вкус е ако пиете сами.

Турција – иако многумина мислат дека пијалокот им е кафето, всушност, тие претпочитаат да пијат чај.
Данска – Во Данска сите пијалоци се подеднакво важни и меѓу нив нема омилени. Посебно треба да се знае дека оваа земја е позната по опуштениот однос со гостите во кафулињата и баровите.

Германија – Во Германија пивото и водата чинат речиси исто. Овде специјалитет се пченичните пива.
Ирска – Пијанството е традиција во ирската култура. Денот на Свети Патрик и ирското кафе биле измислени овде.
Русија – Вотката е во крвта на Русите. Ако одлучите да ја посетите оваа земја, мора да пробате некоја од нивните вотки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *