July 18, 2024

Бидејќи е богат со влакна, морското оревче делува така што ја задржува ситоста подолго и го намалува апетитот. Исто така, експертите истакнуваат дека овој зачин е одличен за намалување на лошиот холестерол.

Содржи и манган , кој е ефикасен за топење на масните наслаги, а единствениот недостаток на овој зачин се заситените масти, поради што не треба да се јаде во големи количини.

Морско оревче може да се користи при подготовка на разни салати, супи, сосови, јадења, слатки, но малкумина знаат колку е моќен овој зачин кога е диетата во прашање.

Мускатното оревче во исхраната можете да го користите со мелење во овошна салата, а можете да го консумирате и за време на појадокот, на пример, ако јадете јајца, овесни снегулки, па дури и пецива, но најдобро би било да подготвите пијалок од овој зачин. и започнете со него секое утро.

Подготовката е многу едноставна.

Додадете една лажичка од овој зачин во чаша врела вода и испијте ја наутро.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *