June 19, 2024

Корисничката на ТикТок Џенеса Ричард од Америка стана вирална на социјалните мрежи откако ги откри угостителските тајни, кои ги дознала додека работела во хотел, а по нејзините признанија многумина добро ќе размислат пред да резервираат соба.

Во серијата видео клипови, таа најпрвин ги советуваше своите придружници да не лежат на ќебето на креветот, бидејќи не се мијат толку често како постелнината.

Работев во хотел пред неколку години и би сакала да ви кажам тајни кои можеби не сте ги знаеле. Повеќето хотели не ги перар прекривките помеѓу гостите кои се сменуваат во собата. Страшното е што се прави само еднаш годишно – не легнувајте сменете ги – предупредува таа.

Јанеса препорачува и избегнување на пиење од чашите достапни во собите. Речиси секоја соба што ја резервирате има шише со вода за пиење и чаши. Не пијте од нив, бидејќи тие не се менуваат се додека изгледаат чисто! Секако, се менуваат ако се види дека гостите пиеле од нив, но ако изгледаат како да не ги допреле, го чекаат следниот гостин – откри Ричард.

Таа исто така смета дека не треба да се оди бос по тепихот, бидејќи иако редовно се усисува, многу ретко се чисти темелно. Сепак, таа опиша и некои од позитивните аспекти на престојот во хотелот.

Ако имаме слободни соби, можеме да ве наградиме со апартман или да ви дадеме подобра соба без надомест. Некои хотели имаат политика на „стопроцентно задоволство“, што значи дека ако нешто не ви се допаѓа, кажете му на менаџерот и ќе го добиете во вашата соба – вели таа во видеото.

Нејзиниот последен совет е поврзан со појадокот и се однесува на тоа дека можете да побарате од персоналот да ви подготви пакет со оброк, кој можете да го понесете со себе доколку не пристигнете на време за појадок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *