February 22, 2024

„Јаболката и грозјето имаат најголема количина на антиканцерогени материи. Има и витамин Е, кверцетин, јаболкото е чудо! Во него има 90 активни хемиски супстанци“, вели гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ објаснува дека дури и производот од ова овошје е многу корисен за здравјето.

Некои го нарекуваат еликсир на животот, а освен што го стимулира метаболизмот, јаболковиот оцет спречува кардиоваскуларни болести, го намалува лошиот холестерол, го зајакнува имунолошкиот систем и го намалува ризикот од раk.
Јаболковиот оцет се споменува многу во различни совети. Иако е кисело, кога практично по неколку сантиметри ќе влезе во усната шуплина, неговата содржина станува основна. И го нема тоа штетно кисело дејство. Многу е освежувачки“, вели професорот кој раскажа анегдота за тоа како се враќал од пат, многу уморен, кога испил малку јаболков оцет, кој го зајакнал.

Јаболковиот оцет ја подобрува работата на цревата, бубрезите, мочниот меур, кожата и целиот респираторен систем. Оцетната киселина во јаболковиот оцет ја спречува киселината да го напушти желудникот. Ова го олеснува варењето на храната без рефлукс, надуеност и гасови и ги смирува металоидите.
“Јаболковиот оцет во голема мера го обновува организмот. Се зема неразреден, 30-40 мл, но се додава малку мед. И тоа не само поради вкусот, туку и поради антиинфламаторното дејство што го има медот. Киселина од јаболков оцет ни ги обновува слузокожата, тоа е храна за нив“, забележува д-р Перишиќ и истакнува дека овие две намирници се најдобри за здравјето на возрасните и децата.

А дали е подобро да се лупат јаболката или да се јаде со кората, гастроентерологот вели:
„Подобро е да се мијат 15-20 минути за да се отстранат активните хемикалии од капакот, отколку да се лупат. Доволни се 15 минути, измијте и избришете“, заклучил докторот.

Рецепт за домашен оцет. Непрсканите јаболка сомелете ги или изматете ги, па исцедете го сокот од нив и истурете во сад. Оставете го сокот од јаболко да „зоврие“. Откако ќе зоврие, процедете. Во литар од овој сок додадете литар вода, па оставете ги во шишиња и добро затворете. Да се ​​чува на умерена температура, на темно место. Ако се појави талог, обработете повторно.

Против брадавици Јаболковиот оцет ги отстранува вирусните брадавици. Натопете малку памучна вата во оцет, залепете фластер преку брадавицата и оставете ја преку ноќ. Повторете додека брадавицата не падне. Во натопениот завој можете да додадете и лук, па да залепите.
Проблеми со бубрезите. Земете две лажички јаболков оцет разреден во чаша вода три пати на ден.
Капење со јаболков оцет. За сите видови проблеми со кожата, капете се двапати неделно до 30 минути во топла вода со јаболков оцет.
Раствор за гаргара. За болки во грлото измешајте 250 мл млак чај од жалфија, една лажичка јаболков оцет и една кафена лажичка мед, а потоа гаргајте во устата неколку пати на ден.

Против лишаи и херпес. Нанесете на лишај неколку пати на ден и повторете го пред спиење. Има антисептички ефект. Ако имате херпес , натопете ја кожата со неразреден јаболков оцет четири пати на ден и три пати навечер.
Рецепт за убави стапала. Еден од најприродните начини за нега на стапалата е да користите јаболков оцет. Наполнете го садот со две третини топла вода и додадете шолја јаболков оцет. Потопете ги нозете околу 10 минути или подолго. Кожата на стапалата ќе биде помека, а ќе помогне и да се ослободите од непријатните габи на стапалата. Постапката повторувајте ја еднаш неделно или по потреба. После тоа, избришете ги стапалата со крпа за да не биде влажна кожата, бидејќи така се создава основа за габа. Претставува одлична детоксикација на нозете, но и на целото тело, бидејќи на природен начин се ослободува од наталожените токсини во телото.

За слабеење. Земајте две лажички оцет во чаша вода, три пати на ден два месеци. Половина час пред главниот оброк можете да испиете и една лажица јаболков оцет измешан во чаша млака вода, со додавање на лажица мед. Доволно е да се зема еднаш дневно.
За главоболки При главоболка или мигрена се зема јаболков оцет дневно, три пати по две лажички во чаша вода или со вдишување на пареа од раствор од половина оцет и половина вода.
Потење Пред спиење втријте оцет по целото тело.
Оцет за сјајна коса. Истурете третина од шолја јаболков оцет во четири чаши вода и измијте ја косата по миењето со шампон. Потоа исплакнете со ладна вода. Доколку имате проблеми со првутот, капете го скалпот двапати неделно со мешавина од еднакви количини оцет и вода. Завиткајте ја косата во крпа и оставете ја да отстои еден час. Измијте ја косата како и обично.

Болки во грлото Се решаваат со мешавина од јаболков оцет и вода која ја гаргараме двапати на секој час. Доволна е една мала лажичка оцет и гаргара вода, а по гаргарањето можете да ја испиете смесата.
Го отстранува лошиот здив. Оцетот е одличен и за плакнење на устата и четкање на забите. Гаргара мала количина јаболков оцет во устата, тоа ќе помогне да се елиминира лошиот здив бидејќи оцетот ќе ги убие бактериите кои го предизвикуваат. Покрај тоа, оцетот ќе ги направи вашите заби за нијанса побели.
Расипана храна. После јадење испијте две лажички јаболков оцет кои претходно сте ги разредиле во чаша вода.
Дезодоранс веројатно нема поздрав дезодоранс од јаболков оцет. Нанесете малку оцет на памучна вата, па поминете го под пазувите и почекајте да се исуши. После тоа нема да се почувствува мирис на оцет.

Акни за чисто лице без акни Поради своите антибактериски својства, јаболковиот оцет е идеален и за чистење на лицето. Може да помогне да се отстранат мозолчињата и да се врати рамнотежата на pH вредноста на кожата. Измешајте малку оцет и вода, натопете парче памучна вата и избришете го лицето. Потоа нахранете го со вашиот крем.

Решете го заморот со јаболков оцет. Измешајте 1 dl мед со 3 лажички јаболков оцет и земете две лажички пред спиење. Силно лековито дејство има и масажата на целото тело со разреден јаболков оцет наутро. Во децилитар топла вода ставете една лажица јаболков оцет и со таа течност масирајте ги рацете, рамената, градите, стомакот, грбот, нозете, стапалата, додека кожата не ја впие течноста.
Вртоглавица Пијте 1-2 лажички јаболков оцет измешан во 1 dl вода три пати на ден најмалку еден месец. Постарите лица треба секое утро на празен стомак да земаат една лажичка јаболков оцет и една лажичка мед во половина чаша вода како превентивна мерка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *