June 20, 2024

Ова четиричлено семејство навистина ги руши сите рекорди кога е во прашање заштедата! За да заштедат некој динар повеќе, го промениле целиот свој живот. Сепак, условите во кои живеат се незамисливи за 21 век! А за работите да бидат уште поневеројатни, не го прават тоа, бидејќи немаат доволно средства за секојдневните животни потреби, но, би рекло, уживаат!

За нив е снимена емисија , а Мелоди и нејзиниот сопруг, кои имаат два сина, во таа прилика истакнале дека доколку можат нешто да добијат бесплатно, ќе направат се за да биде така!

Јас и моето семејство сме толку скржави што делиме по една када вода дневно. Никогаш не сме биле толку валкани, па логично е да делиме вода – изјавила ексцентричната Мелоди.

Потоа подетално раскажа како целото семејство секој ден ќе се капе во иста када со ладна вода . Кога станува збор за правилна хигиена, нејзиниот сопруг Рон е прв во редот, а потоа таа скока во кадата. По неа се бањаат и нивните два сина. Еден од двајцата рекол дека еднаш би сакал сам да се капе во топла вода, но дека родителите не му дозволуваат.

Скржавата мајка објаснила и дека им ги измерила шампонот и гелот за туширање, истурајќи мала количина производи во сад за целото семејство, од кој овие производи ќе се користат цел месец.

Ако снема, тогаш сите се во неволја, па сите добро ги разбравме мерките – рече таа и додаде дека едно шише производ трае повеќе од шест месеци.

Не користете тоалетна хартија! Не купувам тоалетна хартија, користиме весници што ги добиваме бесплатно од градот. Некои ми рекоа: Еве, да ти купам ролна тоалетна хартија… Не дека не можам да купам ролна тоалетна хартија, не ми треба – вели Мелоди.

Светлата не се палат! Мајката на Мелоди открила дека во куќата користат батериски ламби за да не запалат никакви светла. Тие ги изолираат своите прозорци со весници за да избегнат влез на надворешен воздух.
Имаме струја во оваа куќа, но не ја користиме, имаме фенер. „Можам да исперам корпа полна со валкани алишта толку брзо колку што може секоја машина за перење“, рече Рон.

Мелоди додаде дека на овој начин го поминуваат времето заедно како семејство , а притоа штедат пари со тоа што не купуваат машина за перење или користат вода и струја за нејзино функционирање.
Складираат намирници во земја! Семејството заштедува и со тоа што наместо да купува фрижидер, закопува намирници во дворот. Наводно го имале, но кога се расипал едноставно го закопале во дворот.

Дефинитивно разбирам зошто некои луѓе го гледаат нашето однесување како претерано, но не ми е гајле да бидеме нормални – додала Мелоди која објаснила дека семејството евтиното однесување го претворило во игра.
Најекстремната работа! „Најекстремната работа што сум ја направила за да избегнам каква било цена е да ги извадам забите“, шокирано откри Мелоди.

Дури рекла дека се онесвестила затоа што и го оштетила нервот, но дека ќе биде добро. И покрај тоа што живее во голема приколка, семејството спие во една спална соба за да заштеди на ладење или греење .

Четворицата спиеме во еден голем кревет. Заштедуваме многу на сметките за парно бидејќи имаме топлина на телото и не ни пречи да се гушкаме, такво семејство сме – нагласува Мелоди.

Всушност, Мелоди и Рон одбиваат да го отворат остатокот од куќата дури и кога нејзината најстара ќерка, зетот и трите внуци доаѓаат да ја посетат, пишува „The Sun“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *