July 18, 2024

Моника Белучи во елегантен, црн фустан со залижана коса врзана во ниска пунџа седи на жолта софа на затемнета сцена и ѝ се обраќа на публиката со глас наполнет со емоции додека раскажува мелодраматични детали од животот на оперската дива Марија Калас. Ова е сцена од Марија Калас: Писма и мемоари“ во која Белучи всушност ја игра Каласова, читајќи извадоци од постхумно објавената книга на оваа сопранистка, која содржи и нејзини писма и мемоари.

Дали оваа претстава е достоен потсетник за дива како Марија Калас, оставаме на критичарите да проценат, а таа не потсети на големата љубов што ја живееше оваа Гркинка со прекрасен глас и која и го одбележа животот.

Големите љубови се главно тажни, драматични, речиси „епски“ – со себе носат бранови на восхит и светли моменти, но и ревност, груби зборови, бурни кавги, страшни разлики, а често се претвораат во патолошки врски без крај. Една од нив беше романсата меѓу познатата оперска дива Марија Калас и грчкиот милијардер Аристотел Оназис, која остана запишана како една од најубавите, но и најтешките љубовни приказни во модерната историја.

Гламурозната грчка ѕвезда со уникатен глас и харизма, една од највлијателните жени на своето време, елегантна и недопирлива, Марија Калас, речиси две децении живееше бурна и интригантна љубовна врска со Аристотел Оназис, а нивната врска до ден денес ја заинтригира јавноста. Поминаа години и години во еден вид заедништво, но и покрај цврстината на врската, нивната врска беше „обоена“ со солзи, падови, пречки, одмазда и драматични пресврти.

Забранета љубов-Кога се роди љубовна врска меѓу грчката пејачка и познатиот бизнисмен на неговата јахта „Кристина“, на која тогашната елита отиде на тринеделно крстарење по Медитеранот, двајцата се венчаа – таа со 30-годишен менаџер Џовани Батиста Менегини и Аристотел со богата наследничка Атина Либан. Ништо не можеше да ја збуни силната емоција што се појави во тоа време, пречките и општествените норми не можеа да застанат на патот на магнетната привлечност, дури ни фактот дека на јахтата бил присутен сопругот на Марија.

Харизматичниот богаташ бил фасциниран од шармот на тогаш 32-годишната дива, а секоја нејзина желба за него била заповед – кога рекла дека сака танго, тие цела ноќ играле танго, кога рекла дека сака рози, тој ја наполни целата сала со рози.кога таа рече дека сака забави, тој организираше само за неа …

И токму таму, една топла августовска вечер, на таа јахта, која се укотви во подножјето на Света Гора, еднаш засекогаш се вкрсти животот на Марија и Аристотел. Тие потоа се сретнаа со вселенскиот патријарх Атенагора, кој им се заблагодари што ја величаа Грција, нарекувајќи ги „најголемата пејачка и најголемиот морнар во современиот свет “ . Очите на Марија се наполнија со солзи, а тие зборови ги толкуваше како Божји знак и дозвола за нивната љубов, кршејќи го секој отпор кон оваа „забранета“ романса.

Оваа успешна и нескротлива дама побарала развод од сопругот штом завршило крстарењето. Менеџини „полуде“ со тоа што јавно го обвини Оназис дека го растурил бракот. Легендарниот богаташ реагираше на свој начин – јавно го праша: „Колку сакаш за Марија? Пет или десет милиони?“
А потоа една вечер тој едноставно се појавил пред нивната куќа, ја повикал Марија и му се обратил на сопругот: „Дојдов да ти ја земам жената!“
Во месеците што следеа, вљубената двојка ги заврши своите бракови, и се впушти во романса која ќе трае до смрт, но со страшни и болни дефекти и перипетии еднакви на најимагинативните холивудски достигнувања.

Токсична врска. Врската со Аристотел придонесе убавата Гркинка да биде честа „мета“ на таблоидите, иако пред тоа имаше лоша репутација во печатот. Новинарите често ѝ ги поврзуваа зборовите „развратена“ и „изопачена“, а оваа афера за нив беше вистинско „поздравување“.
“Јас не сум ангел и не се преправам дека сум. Тоа не е една од моите улоги. Но, јас не сум ниту ѓаволот. Јас сум само жена и уметник, и таква сакам да бидам”, рече Марија во една прилика.

Сепак, нејзината лоша репутација во јавноста, во комбинација со тешкотиите во пеењето, кои се појавија поради наглото слабеење и слабеењето на дијафрагмата, како и љубовта со Оназис, ја натераа да се повлече од сцената, далеку пред време. Сакаше да биде само „вљубена жена“ и целото свое внимание и енергија да го насочи кон својата нова љубов – и навистина некое време бескрајно се сакаа, Марија го придружуваше богатиот бродар на патувањата низ светот, уживаше во неговите скапоцени подароци, прекрасни фустани, поддршка, внимание, ентузијазам за неа …

Меѓутоа, во следните години нивната врска добила патолошка форма и се претворила во садо-мазо врска во која Аристотел бил брутален и бесчувствителен, а Марија жена зависна од неговиот допир и зборови, која живеела само во времето поминато со него. Понекогаш тој не и се јавуваше со денови, а таа очајно го чекаше неговиот повик. Си поигра со неа – исчезна на кратко, па се врати со големи гестови, медени зборови и постапки. Беше суров – често ја понижуваше во друштво, велејќи дека е само „глупава, прекумерна дама со голем нос“.

Во една прилика јавно ја посрамоти велејќи дека е „добра само за кревет“. Во друга прилика, кога и ветил на Марија дека конечно ќе се ожени со неа, таа го открила тоа пред новинарите. Сепак, Оназис ги демантираше нејзините изјави, истакнувајќи дека тоа се „детски шеги и нејзини фантазии“. Како сето тоа да не беше доволно, Оназис беше компулсивно неверен, а кулминација беше аферата со Џеки Кенеди, тогаш најпосакуваната вдовица на планетата.

Марија сакала повторно да помине едно лето на крстарење со Оназис, кога тој и рекол дека тоа е невозможно, бидејќи има специјален гостин на јахтата (мислејќи на Џеки). Марија потоа го оставила, што тој лесно го сфатил, велејќи и дека повторно ќе ја види во септември.
„Не, Ари, не разбираш, ќе те оставам и никогаш повеќе нема да се вратам кај тебе “, му рекла тогаш оваа трагична хероина.
И навистина – тој настан го означи дефинитивниот колапс на нивната љубов, но не и крајот.
Нова / стара романса Оназис се оженил со Џеки Кенеди, наводно за да стекне влијание во Америка, но наместо тоа, трајно го скршил срцето на една жена која безусловно го сакала и живеела само за него.

Џеки се омажила за него само поради неговото богатство и моќ, а не можела да му угоди на неговиот темперамент и природа, за разлика од обожаваната Марија, а тој набрзо ужасно зажалил за одлуката. Некои записи велат дека сакал дури и да ја откаже венчавката, но поради хистеријата на Џеки и немањето „валидна причина“ според строгите грчки закони, тој сепак запловил во брачните води.
За Марија Калас тоа беше најтрагичниот период во животот, а најдобро го опишува нејзината кратка изјава. „Прво го изгубив гласот, потоа фигурата и на крајот Оназис“ , рече таа.
За венчавката дознала од пријател и од весниците, па по самоубиствени мисли, куп лекови и смирувачки, со последни сили на својата волја оставила времето едноставно да помине и почнала полека да си го средува животот.

Сепак, познатиот бродар бил решен да не ја пушти, многу му недостигала, а сè повеќе копнеел по љубовта на Марија, нејзината топла прегратка и цврстата поддршка. Упорноста, притисокот, дарежливите гестови на Аристотел вродиле со плод – оперската дива не можела да одолее да ја „оживее“ нивната романса, но продолжила да биде нестабилна и обоена од кавги и постојани прекини, бидејќи тој сепак бил официјален сопруг на Џеки Кенеди.
Сепак, тој никогаш не криел дека бил чест гостин во станот на Каласова во Париз и нивната љубов била буквално проѕирна. Забележано е дури и дека тој во познатиот клуб „Максим“ извикал: „Колку е добро да ги почувствувам повторно колковите на Марија.

„Додека смртта не не раздели…“ Последните години од животот на Оназис беа одбележани со големи трагедии – смртта на неговиот единец, деловни падови, самоубиството на неговата поранешна сопруга, тешка болест, а Марија тогаш, како и во многу моменти од неговиот бурен живот, само светла точка.
А потоа, кога почувствувал дека му се ближи крајот, ја побарал својата сакана љубовница, нарекувајќи ја својата „единствена вистинска сопруга“. Најблиските пријатели на Оназис сведочеа дека таа одговорила на неговиот плач, лежејќи будна цела ноќ во болничка постела.

„Те сакав, не секогаш добро, но те сакав колку што можев“, наводно и рекол на познатата оперска пејачка.
Во 1975 година, кога починал, Аристотел го однел последниот подарок на Марија со себе во болница – црвено ќебенце Хермес .
Две години подоцна, го следеше познатата, храбра, елегантна дива, која почина на 53-годишна возраст од срцев удар. Нејзината пепел беше расфрлана над Егејското Море, а тоа беше уште еден во низата докази за нејзината трајна и вечна љубов кон контроверзниот грчки бродосопственик.
„Отсекогаш глумев хероини кои умираат за љубов – и тоа е нешто што можам да го разберам“, рече Марија непосредно пред нејзината смрт, уште еднаш покажувајќи дека нејзината љубов е поголема и посилна од животот и смртта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *