June 19, 2024

Ако некој го знае точниот рецепт за среќа, тоа е тој

Ник Вујичиќ е роден на 4 декември 1982 година во Бризбејн. Роден со ретко нарушување на тетра-амелија – Ник нема раце од рамената и има мали стапала наместо нозе. И покрај се, научил да пишува користејќи два прста на едното стапало, а компјутерот го користи со помош на специјална техника „пета-пета“. Ги совладал и основните активности како што се чешлање, бричење, миење заби, разговор на телефон.

За време на раното школување доживеал бројни непријатности од своите врсници, поради што бил крајно депресивен. Неколку пати се обидел да се самоубие од својата 8-та година. Само неизмерната љубов на неговите родители го одржуваше во живот во тие тешки периоди. Растејќи се и навикнувајќи се на сопствените способности, Ник сфатил дека неговите достигнувања инспирираат многу луѓе.

Тој е доказ дека се е можно во животот, затоа внимателно прочитајте ги неговите зборови. Ви ги пренесуваме најдобрите цитати од Нико Вујичиќ:

Откажете се од животот со самосожалување во замена за живот со цел.
Која е поентата да се биде целосен однадвор, но празен внатре?

Што мислиш дека треба да изберам: да му се лутам на Бог за она што го немам или да му бидам благодарен за она што го имам?

Стравот е поголема попреченост од немањето раце и нозе.Постојано движите се напред, бидејќи акцијата создава импулс, а импулсот создава непредвидливи можности.

Запомнете – акцијата предизвикува реакција. Кога сте во искушение да ги напуштите вашите соништа, натерајте се да се обидете само уште еден ден, една недела, друг месец, уште една година… Ќе бидете изненадени од тоа што ќе се случи кога постојано одбивате да се откажете.

Не е крајот додека не одлучите вие така. Ако не можете да добиете чудо, станете вие чудо.
Постојат два вида ризици во животот: опасност од обид и опасност од непробување. Секогаш постои ризик без разлика колку напорно се трудите да се заштитите.

Мотивацијата ве води низ денот, но инспирацијата ве води низ животот.
Можеби немам раце да ги држам рацете на жена ми, но не ми требаат раце за да го држам нејзиното срце. Нејзиното срце е она што сакам да го држам.

Отпрвин, не бев подготвен да се соочам дека она што навистина не е во ред со мене не е моето тело, туку ограничувањата што си ги поставив себеси, како и мојата ограничена верзија на моите животни можности.
За него се пишува и зборува насекаде низ светот, но има работи кои многумина не ги знаат. Неговиот живот е сè само не обичен, а ова се факти кои можеби не сте ги знаеле:

Има 39 години, роден е во Мелбурн, Австралија, но неговото потекло е српско. Неговите родители Душанка и Борислав Вујичиќ од Србија се преселиле во Австралија. Роден е во декември 1982 година.
Тој се ожени со својата сакана Канае Мјахар по само неколку месеци гледање. Нивната венчавка беше во 2021 година, а сега се горди родители на четири деца.

Двојката се запознала во Тексас кога таа дошла да го слуша неговиот мотивациски говор. Нивниот брачен живот е хармоничен и нема никакви скандали поврзани со нив.
Ник е основач на меѓународната непрофитна организација „Life Without Limbs“ преку која се обидува да им помогне на другите луѓе кои се во ситуација како неговата.

Како дете му било многу тешко поради немањето екстремитети, малтретирањето кое го трпело од соучениците, па дури и неколку пати се обидел да се саmоубие.
Ник ја започна својата кариера како мотивационен говорник за време на студентските денови.

Неговиот Инстаграм профил има 1,6 милиони следбеници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *