June 19, 2024

Кое овошје и зеленчук содржат најмногу пестициди?

Здравата, урамнотежена исхрана мора да вклучува свежо овошје и зеленчук. Но, новата студија на непрофитната работна група за животна средина (EWG) покажа дека повеќе од 70 проценти од неорганските свежи производи што се продаваат во САД содржат остатоци од пестициди.

EWG, исто така, наведува дека некои овошја и зеленчук содржат значително повеќе пестициди од другите видови и затоа групата објавува листа на производи кои содржат најголема концентрација на пестициди секоја година.
„Dirty 12“, како што ги нарекува групата, се однесува на 12-те видови овошје и зеленчук кои се најзагадени со пестициди. Истражувањето се заснова на најновите податоци собрани на речиси 45.000 примероци на производи тестирани од американското Министерство за земјоделство (USDA) и Американската агенција за храна и лекови (FDA).

За да ги имитира реалните услови, Министерството за земјоделство ги мие производите пред тестирање, како што прават потрошувачите кога купуваат таква храна.
Сидни Свонсон од EWG рече дека податоците покажале дека повеќе од 90 отсто од тестираните јагоди, спанаќ, јаболка, грозје, цреши биле позитивни на два или повеќе видови пестициди.
Здравствените опасности кои се закануваат по конзумирање на ваква храна зависат од видот на хемикалија, но се наведува дека може да настанат посериозни последици од обичното иритација на очите и кожата.

Како да се заштитите?
Овошјето и зеленчукот треба добро да се измијат пред консумирање. Не користете сапун, течност за миење садови или слични производи; обичната вода е најдобрата опција, пишува Eat this, а пренесува N1.hr.
„Овошјето и зеленчукот можат да апсорбираат сапун и детергенти дури и кога се мијат темелно, па човек може да се разболи“, објаснува американската Администрација за храна и лекови.
Листата на „валканите 12“, односно листата на овошје и зеленчук кои содржат најмногу пестициди се:

Јагоди,Спанаќ,Зелка и зелена боја,Нектарини,Јаболка,Грозје,Папрака,Цреши,Праски,Круши,Целер и домати.
Чисти намирници

Од друга страна, постои листа на „чисти 15“, односно листа на намирници кои се сметаат за чисти и содржат значително помалку пестициди. Тоа се:Авокадо,Слатка пченка,Ананас,Кромид,Папаја,Сладок грашок (замрзнат),Аспарагус,Медна диња,Киви,Зелка,Печурки,Диња,Манго,Лубеница и Слатки компири.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *