May 17, 2024

Хипотироидизмот, односно бавната активност на тироидната жлезда често доведува до зголемување на телесната тежина, односно ја нарушува регулацијата на телесната тежина.

Една од причините може да биде запек, но причини често се и прејадување, поврзан со чувство на замор и слабост и недостаток на енергија.

Со хипотироидизам често посегнуваме по храна која е богата со прости јаглехидрати, која е брз и калоричен извор на енергија, а после таков оброк доаѓа до брз пад на енергијата и замор. Затоа е важно да ја прилагодите исхраната.

Се препорачува храна со низок до среден гликемиски индекс. Треба да почнеме со намалување на јаглехидратите кои доаѓаат од лебот, тестенините, оризот, бисквитите и засладените сокови, бидејќи преголемиот внес на јаглехидрати значително ја оптоварува инсулинската активност која се намалува кај хипотироидизмот – советува нутриционистот Ненад Братковиќ.

Дозволено ни е да јадеме јаглехидрати од зеленчук без скроб, овошје, мешунки и житарки како што се овес, леќата, киноа, а можеби и јачмен и ‘рж. Треба да се намали употребата на сончогледово и сојино масло, а да се зголеми внесот на маслинки, а во исхраната да се вклучи и сината риба. Маслото од ленено семе, лененото семе и омега-3 од бадеми и ореви се исто така добар избор.

Многу е важно редовно да појадувате, а храна со низок до среден гликемиски индекс – овесна каша со пробиотски јогурт со малку маснотии и цимет. Оброците треба да се организираат во пет до шест оброци во текот на денот. Закуски се дозволени помеѓу оброците: 3 коцки темно чоколадо пред пладне и половина шака бадеми попладне.

Се препорачува да се внесува малку протеин со секој оброк, за да се задоволи гладот, а најдобри извори се рибата, гравот, житариците и јаткастите плодови и белките.

Зголемете го внесот на храна богата со антиоксиданси, како што се боровинки, цреши, цвекло и домати. Избегнувајте ги оние кои ја попречуваат функцијата на тироидната жлезда, како брокула, зелка, бриселско зелје, карфиол, кељ, спанаќ, соја и кикирики.

Се препорачува и редовна физичка активност за да се подигне нивото на хормоните на среќата серотонин и ендрофин, но и да се поттикнат процесите на слабеење и согорување на маснотии, пишува 24сата.хр

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *