May 17, 2024

Сопругата на принцот Вилијам признава дека чувството со кое често се соочуваат мајките е нешто на што не е имуна и нашла начин да го ублажи.

Војвотката од Кембриџ , сопругата на принцот Вилијам , идната кралица на Велика Британија и една од највлијателните жени на планетата, Кејт Мидлтон , е на прво место, како што често истакнува, мајката. Вилијам и таа се горди родители на принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис , а најмногу енергија и време посветуваат на нив и на нивното среќно растење. Сепак, како и на сите родители, не им е секогаш лесно.

Во подкастот „Happy Mom, Happy Baby“, во кој гостуваше пред две години, Кејт се навраќаше на нејзината улога како мајка и зборуваше за феноменот „мајчина вина“, кој особено се засилува кога Мидлтон е принудена да да биде подалеку од децата поради нејзината кралска обврска.

На прашањето на водителката дали некогаш се чувствува виновна за тоа колку себеси им се дава на своите деца, таа призна:
Апсолутно! Мислам дека секој што вели дека не го чувствува тоа, всушност лаже.

Кога е можно, младите принцови и принцези ги придружуваат своите родители на патувања, особено во странство, но кога одат на турнеи во Британија, Вилијам и Кејт обично ги оставаат своите деца дома. Понекогаш, поради зафатените распореди, тие се спречени да направат нешто што треба да го направат со тато и мама. Освен тоа, на денот на интервјуто, принцот Џорџ и принцезата Шарлот ја прашале мајка си зошто не може да ги однесе на училиште.

Тоа е постојан предизвик. Слушате за тоа од време на време од мајки, дури и од мајки кои не работат или се растргнати на сите страни додека се обидуваат да водат и деловен и семеен живот – потсетува Кејт.

Не е само проблемот со отсуството, туку мајчинството значи и постојано преиспитување и грижа за тоа дали донесените одлуки се добри и дали сме направиле најдобро што можевме во дадената ситуација.

На некој начин секогаш ги доведувате во прашање сопствените одлуки, сопственото расудување, а тоа започнува од моментот кога ќе добиете бебе – вели Мидлтон.

Нејзиниот рецепт за борба против „мајчината вина“ е да биде опкружена со луѓе со најдобри намери.
Колку повеќе заштитнички луѓе имате околу себе, луѓе кои ќе се грижат за вашето бебе и ќе го сакаат, толку подобро.

Да, го почувствував товарот што треба да правам сè сама, но потоа сфатив дека има и добри и лоши денови, а се можеш да разблажиш ако се потпреш на оние на кои им оди добро во лошиот ден – истакнува таа. – Тоа прави голема разлика за детето бидејќи му помага постојано да биде што е можно посреќно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *