July 15, 2024

Бројни примери имаат докази добиени со научно истражување и тестирање, а некои ги фалат и покрај фактот што медицината официјално не ја потврдила и објаснила нивната ефикасност. Природниот третман за лицата со алергии има придобивки првенствено во форма на ублажување на постоечките симптоми.

Подолу се дадени рецепти и совети од експерти од руската алтернативна медицина, кои ги препорачуваат овие препарати на своите пациенти, без разлика дали се деца или возрасни.

Подготовките на д-р Ханин. Исцедете го сокот од свежиот корен од целер. Пијте 1 до 2 чаши сок дневно, половина час пред оброците. Можете да подготвите чај и од 2 лажици мелен корен од целер. Оставете го напитокот во чаша ладна вода 2 часа, а потоа процедете и пијте 100 милилитри од напитокот 3 пати на ден пред јадење.

Една лажица суви или свежи цветови од коприва прелијте ги со 250 милилитри топла вода. Се остава да отстои во добро покриен сад половина час, па се процедува. Пијте половина чаша 4 до 5 пати на ден или по една чаша три пати на ден. Пијалокот се консумира умерено топол. Се користи за алергиски осип, фурункулоза, егзема, скрофла како добро средство за чистење на крвта.

Подготовка за алергиски осип. Измешајте 50 грама камилица и 50 грама листови од коприва. Сè прелијте со половина литар врела вода. Оставете да отстои покриено 30 минути. Потоа процедете. Пијте половина шолја од овој чај неколку пати на ден. Чешањето ќе помине првиот ден. Направете и пијте чај неколку дена додека не исчезне осипот.

Бурдок за ублажување на симптомите на алергиски ринитис Ова е одличен лек за ублажување на симптомите на алергиски ринитис, како што се кивање, назална конгестија и чешање на очите. Може да се користи и за лекување на егзема, но и други кожни проблеми како што се акни, модринки и изгореници. Една лажица мали парчиња листови од лековити растенија прелијте ги со 200 милилитри топла вода, а потоа процедете ја течноста по половина час одмор. Земете 2 до 3 шолји дневно и пијте во мали голтки.

Нане за лекување на алергии. Нането го смирува дигестивниот систем заедно со воспалението предизвикано од алергии на храна. Одличен е и за затнат нос и ја хидрира погодената кожа, забрзувајќи ја нејзината регенерација. Исперете една шака листови свежо нане и прелијте ги со 400 милилитри топла и претходно зовриена вода. Откако ќе отстои 5 минути, процедете го чајот и пијте го два пати на ден. Додадете неколку капки лимон по желба.

Морската сол се користи на повеќе начини кога се во прашање разни алергиски реакции, а најчеста е употребата на проблеми со респираторниот тракт и алергии на полен. Го забрзува закрепнувањето на организмот од болести и го разредува секретот во синусните шуплини. Подготовката се подготвува со 250 милилитри млака вода која треба да се измеша со три лажички морска сол и една лажичка сода бикарбона. Користете го спрејот за да го испрскате растворот во ноздрите по потреба.

Спирулината решава разни алергии. Спирулината е вид на алга именувана по специфична спирална форма, а нејзината боја варира помеѓу зелена и сина. Има повеќекратна употреба во алтернативната медицина. Меѓу другото, корисна е и за лекување на алергии. Ги ублажува постоечките симптоми, го зајакнува имунитетот и го олеснува закрепнувањето на организмот. Исто така, го стимулира исфрлањето на токсините од телото. Секој ден пијте една лажичка спирулина во прав со една лажичка вода и половина лажичка мед.
Еукалиптусот е природен лек за алергии

Еукалиптусот и есенцијалното масло на база на ова растение се многу ефикасни природни лекови за алергии. Дејствува како антиинфламаторно и го смирува телото, помагајќи му брзо да ги реши симптомите и да се опорави. Идеален е за алергиски ринитис бидејќи ги чисти дишните патишта и го решава проблемот со кивање и чешање во пределот на носот и очите. Вдишувајте ја аромата на есенцијалното масло од еукалиптус неколку пати на ден за да ги решите проблемите со алергија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *