February 23, 2024

Дали ви недостасува мотивација? Слушајте го човекот од челик!

„Луѓето често ме прашуваат, која е тајната на успехот? И секогаш им ја давам онаа пократка верзија на тајната: „Треба да имате огромни бицепси, да можете да убiвате предатори со голи раце и секако, мора да имате таков шармантен австриски акцент“. Без тоа немате шанса“, изјави Арнолд Шварценегер.

Подолгата верзија на неговиот одговор е дека тој секогаш ги следел овие 5 правила:
Најдете и следете го вашиот сон. Ако немате цел, тогаш нема да одите никаде. Само се вртите во круг и нема да најдете среќа.

Пораснав по Втората светска војна. Австрија, заедно со Германија, ја загуби таа војна. Имаше депресија, страшна економска криза. Сакав да побегнам. За среќа, еден ден на училиште, гледав документарец за Америка. Тогаш сакав со целото мое срце да го поминам животот таму. Единственото прашање беше, како да стигнам таму? Никој немаше пари за патување!

За среќа, еден ден наидов на списание за бодибилдинг. На корицата имаше слика на многу мускулест дечко. „Светскиот шампион во бодибилдинг ја доби улогата на Херкулес. Се викаше Reg Park. Тренираше по 5 часа секој ден, секој ден, без исклучок. Стана шампион на Велика Британија, а потоа и светски шампион.

Потоа ја освои втората титула светски шампион, а потоа и третата титула, а набрзо се најде во Рим, снимајќи филм за Херкулес. Од тој момент напорно работев. Ја знаев целта на сè што правам и ја најдов мојата страст. Затоа, задолжително пронајдете го вашиот сон, а потоа следете го.

Не се задоволувајте со мали нешта. Треба да се стремите да се издигнете до ѕвездите. Не сакав само да се појавам во филмот. Сакав да бидам филмска ѕвезда, да станам најплатен забавувач. Размислете за големо и големо.
Игнорирајте ги негативните луѓе и лошите коментари Нормално е дека кога ја имате вистинската визија и се трудите да остварите големи соништа, луѓето околу вас ќе речат: „Нема да успеете, тоа е невозможно“.

Се започна кога станав бодибилдер на 15-годишна возраст. Штом реков дека сакам да бидам светски шампион, дека сакам да бидам Мистер Универзум, ми рекоа: „Дали си нормален? Бодибилдингот е американски спорт, заборави го! Тоа е лудо! ” Потоа, кога сакав да влезам во светот на шоу-бизнисот, откако освоив 13 светски титули во бодибилдинг, реков: „Сакам да бидам како Рег Парк. Сакам да бидам Херкулес, сакам да снимам филмови“. Меѓутоа, секогаш кога одев на состаноци со агенти и менаџери, нивната реакција беше: „Хаха Арнолд, многу си смешен.

Дали сакате да бидете главниот актер? Вие не кажувате. Пред се, да го погледнеме вашето тело – вие сте огромен, вистинско чудовиште. И само твојот говор, јас се згрозувам додека те слушам. Каков чуден германски акцент е тоа и само твоето презиме? Запален стек или нешто слично? Мислите ли дека луѓето ќе брзаат во кината, затоа што изгорениот стек глуми во филмот?“

Замислете дека, на која страна и да се свртам, ќе има некој што ќе рече: „Нема шанси, заборавете“.
За среќа, не ги послушав. Почнав да земам часови по глума, часови по англиски јазик, па дури и часови за отстранување на силен акцент. Одеднаш почнаа да се случуваат мали нешта. Добив мала улога во една ТВ серија, а потоа во друга, а потоа ја добив главната улога во филмот „Конан, варваринот“.

И знаете што беше интересно? Директорот на прес-конференција рече: „Да го немавме Шварценегер со сите тие мускули, ќе моравме да го направиме тоа“. Кога го снимав „Терминатор“, Џејмс Камерон рече: „Реченицата, ќе се вратам, стана една од најпознатите реченици во историјата на филмот, токму поради лудиот акцент на Арнолд, затоа што звучеше како робот“. Тој работи неуморно. Не сакате да пропаднете бидејќи не сте се труделе доволно. Не е важно што правиш, нема наука без болка.

Не земајте само, дајте нешто за возврат. Наместо постојано да се гледате во огледало и да го гледате вашиот одраз, скршете го и тогаш ќе можете слободно да гледате и зад тоа огледало. Ќе видите милиони и милиони луѓе на кои им е потребна вашата помош. Затоа се обидов да ја искористам секоја можност да дадам нешто за возврат. Почнав да тренирам олимпијци со посебни потреби, почнав со воннаставни активности за најзагрозените деца, за да ги одвојам од дрогаtа, бандите и насилsтвото. Секој може да направи нешто за својата заедница и соседство. На крајот се е во наши раце.

Имајте визија, правете големи планови, игнорирајте ги негативните луѓе, работете напорно, дајте нешто за возврат и променете го овој свет! Затоа што ако не го сториме тоа, кој ќе го стори тоа? Ако не сакаме сега, кога ќе сакаме, вели Арнолд, а пренесува ultra.ba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *