July 13, 2024

Многумина од нас не можат да замислат утро без голема шолја кафе.
Иако овој црн пијалок ни помага да ги отвориме очите, да се разбудиме и да почнеме да ги извршуваме секојдневните обврски , експертите велат дека постојат многу намирници кои можат да не разбудат поради нивните состојки.

За да се чувствувате енергично, појасно и поенергично наутро, обидете се со ова:

ВОДА Ако испиете чаша вода на празен стомак, брзо ќе се разбудите. Ако не сте знаеле, дури и блага дехидрација може да ви го „замати“ умот бидејќи вашето тело нема доволно вода за да ги извршува своите функции. Многумина од вас се малку дехидрирани наутро, бидејќи се потите за време на спиењето и губите течност. Експертите препорачуваат секогаш да имате шише вода со себе и да пиете течност кога се чувствувате уморни.

ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ Нема објаснување зошто јаболковиот оцет ја подига енергијата, но мешавината од овој оцет, вода и мед е пијалок за кој долго време се сметало дека полни со енергија, го чисти умот и има корисен ефект врз целокупното здравје. Само внимавајте да не претерате, бидејќи киселината може да ги иритира грлото и желудникот.

ЧИЈА СЕМЕ Тие се богати со омега-3 масни киселини, кои го хранат мозокот, ја намалуваат поспаноста и на тој начин не одржуваат будни. Покрај тоа, чии семиња можат да апсорбираат количество вода што е десет пати поголема од нивната тежина, што го забрзува варењето, а со тоа храната ја претвора во енергија и го хидрира телото.

ЧАЈ ОД НАНЕ Истражувањата покажаа дека мирисот на нане нè „отрезнува“ и буди, а во исто време го намалува чувството на замор. Затоа наместо кафе, шолја чај од нане многу подобро ќе ве подготви за работниот ден. Кога ќе се изморите попладне, земете бонбона со ментол или гума за џвакање и ќе видите колку брзо ќе ја вратите енергијата.

ЈАЈЦА Не можете да погрешите со јајцата за појадок, бидејќи жолчката содржи многу протеини кои ќе ја обезбедат силата потребна за секојдневните активности. Варени, пржени, секој начин на подготовка на јајца ќе биде добар за појадок

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *