June 23, 2024

Осум чешниња лук и еден литар вода – Еве што потоа ќе се случи со вашето тело.
Научно е докажано дека лукот ги убива бактериите, го намалува крвниот притисок и ги намалува липидите во крвта, пишува Актуелно24.
Луковата вода го зајакнува имунолошкиот систем и го прочистува телото од токсини, а многу моќно дејствува и против сите видови воспаленија: вирусни, габични и бактериски. Се смета за еден од најсилните природни лекови.

Некои истражувања покажуваат и дека лукот може да го подобри имунитетот, а ги успорува и растот на тумор.
Оваа напивка се пие 7 дена, се употребува ако почнат знаци на настинка, ако телото треба да се прочисти од токксини или имате слаб имунитет.

Подготовката на следната страна:
Исчистете го лукот и измијте го под млаз вода, а потоа ставете го во тегла. Налијте литар вода и затворете ја теглата и оставете ја во фрижидер неколку часа.

Конзумирајте секое утро, измешајте со 1/4 вода од лукот со една шоља обична вода.
Првиот ден пијте од течноста на секои час и половина во текот на денот.
Вториот ден пијте од растворената лукова вода на секои два часа во текот на денот или најмалку три пати дневно.

Третиот ден пијте од водата по неколку пати.
Четвртиот ден пијте неколку пати во денот и направете нова вода со лук и користете ја во наредните три дена.

Луковата вода секогаш чувајте ја во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *