July 13, 2024

Ако сакате во неколку чекори да го подобрите вашето здравје и вашиот изглед, определете се спанаќот да биде што повеќе и што почесто присутен во вашата исхрана.
Понекогаш и неколку свежи лисја се сосем доволни за да забележите брзо разлика.

Превенција од рак-Додавањето спанаќ во исхраната е едноставен начин да се спречи развој на канцерогени клетки. Зелјестиот зеленчук треба да го има во секојдневното мени. Спанаќ, кељ, зелка, марула – сите тие содржат каротеноиди, пигменти кои имаат антиоксидантно дејство.

Според”The American Institute of Cancer Research”, храната која го содржи овој пигмент го спречува ракот на грлото, усната шуплина, го забавува ракот на дојка и ракот на белите дробови.

Ги зајакнува коските-Спанаќот треба да се јаде и заради витаминот К, значајна состојка во одржувањето на здравјето на коските. Исто така, треба да се јаде и поради калциум, натриум, фосфор, манган, бакар, цинк, јод, кобалт. Поради завидното присуство на целулоза, спанаќот е важен за варење и чистење на организмот. Исто така, овој комплекс на витамини влијае за да имате поубава коса и нокти.

Го регулира крвниот притисок-Спанаќот има три состојки кои служат за превенција од висок крвен притисок – калиум, фолна киселина и магнезиум. Минералите кои го содржат спанаќот, особено магнезиум и калај, ги запираат ензимите кои го зголемуваат крвниот притисок, затоа спанаќот е идеален за луѓе со висок крвен притисок. Спанаќот е, исто така, прва помош за хипертензија, јавува порталот “Readers digest“.

Извор: Македонија Денес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *