May 17, 2024

Постојат здрави животни навики кои можат да го продолжат животот, а за што станува збор прочитајте во текстот подолу. Денеска ќе зборуваме за 5 здрави навики особено за луѓе постари од 60 години кои ќе ви помогнат да живеете подолго. Еве за што се работи:

Легнете пред полноќ. Научниците велат дека легнувањето пред полноќ придонесува за координирана работа на хормоналниот систем. Ова е поважно од кога било за лице на возраст над 60 години . Ако одите на спиење пред полноќ, поголема е веројатноста да добиете високо ниво на хормон за раст за време на спиењето, за кој е познато дека помага за обновување и намалување на телесните масти.

За добар сон, неопходно е да се почитува посебна навика за спиење: 30 минути пред спиење, не гледајте во телефон или ТВ, слушајте пријатна музика, читајте книга, опуштете се и правете специјални вежби кои го релаксираат нервниот систем.

Не јадете слатки. Многу малку луѓе ја имаат оваа навика. Ако можете да се откажете од употребата на слатки , тогаш можете да живеете многу подолго отколку што мислите. Потрошувачката на големи количини шеќер – проблем број еден во светот.

Максималната дозволена количина шеќер за здрав човек е 25-30 грама шеќер дневно . Дури и 2 лажици мед на ден, како единствен извор на шеќер, би биле премногу. Ако јадете премногу слатки, ќе имате проблем со дијабетес, атеросклероза и болести на срцето и крвните садови.

Јадете зеленчук. Зеленчукот е богат со влакна, минерали и витамини. Многу корисни материи ефикасно се апсорбираат од природната храна, а не од таблетите.

Со јадење до 500 грама сиров зеленчук дневно , значително придонесувате за здравјето на цревата, но и на целиот организам во целина. Влакната ќе им помогнат на многу луѓе на возраст над 60 години да избегнат запек и да ја подобрат подвижноста на цревата. Влакната ќе му помогнат на вашето тело да се ослободи од токсините.

Вежбајте редовно. Годините не се причина за седење , треба да се движите. Нашето тело е дизајнирано така што вежбите кои вклучуваат големи мускулни групи се потребни за одржување на мускулната сила и јачината на коските : колковите, глутеалните мускули и грбот. Затоа е многу важно да се изведуваат сет вежби неколку пати неделно со барем минимално оптоварување.

Гледајте позитивно на светот. Ако постојано гледате негативно на сè што се случува во светот, тогаш можете да влезете во состојба на длабока депресија . Ако ги читате сите вести секој ден, нивото на стрес ќе ве уништи. Треба да можете да го исклучите телефонот, ТВ и радио и да се посветите на себе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *