May 17, 2024

Според листовите доста личи на цвекло, само што блитвата има витамини во листовите, а не во коренскиот дел. Како да се засади блитва? Може да се сее од февруари до јуни, семето се сее во редови до длабочина од три см. Ако сте го посеале густо, можете слободно да го пресадите.

Листовите можете да ги исечете и да ги собирате во текот на целата година, без да ги извадите корените. Нови лисја ќе растат од корените. Кога ќе ги берете листовите, тие не можат долго да останат свежи, а потоа најдобро е да ја замрзнете. Содржи најмалку 13 различни антиоксиданси, многу е честа појава на менито на дијабетичарите, поради високиот процент на влакна кои не предизвикуваат големи и нагли покачувања на шеќерот во крвта.

Исклучително е ефикасен во зајакнувањето на имунитетот, а воедно е и совршен диуретик. Таа е идеална храна за одржување на телесната тежина, а во оваа смисла е најдобра блитвата со компири и сок од лимон, бидејќи на нашиот организам му обезбедува големи количини на витамин Ц.

Освен што е богата со витамин Ц, содржи и витамин Б, магнезиум, железо, калиум, калциум и манган, а има и голема количина на протеини, целулоза и јаглени хидрати и растителни масла. Целулозните влакна од блитвата се важни за исхраната бидејќи го врзуваат вишокот вода и сите токсични состојки, исто така го забрзуваат минувањето на храната низ цревата и ги елиминираат дигестивните проблеми.

Ја зајакнува крвта со делување на формирањето на црвените крвни зрнца, а со додавање на јаглика ја чисти крвта и го поттикнува излачувањето на урината, ги штити слузокожата на телото и ги зајакнува нашите коски.

Блитвата како лек. Овој зелен зеленчук е исклучителен природен антибиотик, а како народен лек може да се користи за облоги на рани со лисја, а за лекување на мочниот меур и бубрезите се дава лесна супа од блитва. Добра е и за очите, како и морковите, бидејќи содржи витамин А и лутеин, кои го намалуваат ризикот од болести на очите, како што е катаракта.

Општа препорака за секоја домаќинка е барем еднаш неделно да подготвува блитва со компири на менито. Содржи најмалку 13 различни антиоксиданси, многу е честа појава на менито на дијабетичарите, поради високиот процент на влакна кои не предизвикуваат големи и нагли покачувања на шеќерот во крвта.

Многу луѓе претпочитаат зеленчук бидејќи е нискокалорична и вредна храна. Многу е заситувачки бидејќи долго се задржува во органите за варење, доволно е секој ден да внесувате околу 200 грама од овој зелен лековит зеленчук.

Рецепт за блитва со компири. Свежата блитва добро измијте ја пред да се подготвите за отстранување на преостанатата земја. Исечете го дното на стеблото со корените. Стеблото и листовите со текот на времето се готват различно, па одвојте го стеблото од листовите со остар нож и оставете го да се готви неколку минути пред листовите. При подготовка на пити, истовремено се готват стебленца и листови.

  • 1 кг блитва
  • 4 мали компири
  • од 4 до 5 чешниња лук
  • 250 мл маслиново масло
  • сол

Подготовка: Лукот исчистете го и ситно исечкајте го, со додавање на маслиново масло, за подобар вкус направете го тоа барем еден час пред да направите јадење како блитва со компири. Измијте ги компирите, излупете ги и исечете ги на коцки со големина на залак и ставете ги во солена вода и варете. Измијте ја блитвата добро како што е објаснето и исечете ја дршката. Потоа исечете ги листовите на широчина од еден инч или два. Кога компирите ќе бидат готови, извадете ги со лажица и во истата вода ставете ја исечената блитва да се свари.

Гответе околу седум минути. Кога ќе поминат седум минути, процедете го и прелијте го со ладна вода, бојата ќе остане изразито зелена. Ставете ја тавата на шпорет и прелијте го лукот со маслиновото масло што претходно сте го подготвиле. По една минута пржење додајте ги компирите и добро исцедената блитва. Пржете со мешање околу две минути за да се спојат вкусовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *