June 16, 2024

Овие намирници имаат повеќе ПРОТЕИНИ од јајцата.

Протеините се клучот за секоја здрава, добро балансирана исхрана. Протеините помагаат да се обноват мускулите, да се одржи чувството на ситост и да се спречи остеопороза. Просечниот возрасен човек треба да консумира 0,8 грама протеини на килограм телесна тежина секој ден. Едно јајце содржи шест до седум грама протеини и е совршена храна за појадок, ручек, вечера или брза храна. Доколку сакате да ја зголемите количината на протеини во вашата исхрана, пробајте некоја од овие намирници кои имаат уште поголема количина на протеини од јајцата.

Темпи Темпех е растителен протеин произведен од ферментирана и пресувана соја. Порција од четири унца обезбедува повеќе од 20 грама протеини. Може да се распарчи во супи, чорби или да се пржи, или да се маринира и да се пече на скара.

Наут Наутот содржи 15 грама протеини по чаша. Тие се одличен извор на магнезиум, железо, витамин Б6, фолна киселина и цинк и се полни со влакна.

Урда Јадењето урда со овошје или зеленчук како ужина е совршен начин да додадете протеини и калциум во вашата исхрана. Половина чаша порција обезбедува 14 грама протеини.

Семе од коноп Семето од коноп содржи 11 грама протеини по порција од три лажици. Овие семиња се полни со влакна, есенцијални омега-3 масни киселини, магнезиум, калиум, манган, фосфор, витамин Е, цинк, железо и калциум.
Семки од лубеница
Тие се одличен извор на железо, магнезиум и цинк. Овој вкусен појадок штотуку почнува да се здобива со популарност, па дури и се претвора во путер.
Леќата Една порција леќа ќе ви обезбеди 18 грама протеини, а исто така е одличен начин да добиете една третина од препорачаниот дневен внес на железо и 15 грама влакна. Тоа е одлична опција ако сакате да се храните здраво со ограничен буџет.

Грчки јогурт Традиционалниот грчки јогурт се цеди за да се изгуби водената сурутка, што резултира со побогат, погуст кремаст јогурт со двојно повеќе протеини и помалку шеќер од обичниот јогурт. Чаша обезмастено грчки јогурт содржи околу 24 грама протеини – еквивалент на четири јајца!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *