February 25, 2024

Ова е приказна за неверојатна жена чиј живоат го следеше целиот свет

Жана Калман живеела 122 години и 164 дена, со што поставила светски рекорд и влегла во сите учебници како најстара жена на планетата. Еве ја нејзината неверојатна приказна:

Жана е родена во Франција, родена во Орли во семејство на аристократи. Кога имала 8 години, Едисон штотуку ја измислил сијалицата. Кога имала 14 години, била изградена Ајфеловата кула. На 21 година се омажила за далечен братучед.

Тешко е да се поверува, но еднаш во младоста, Жан го запознала Ван Гог. „Беше валкан, лошо облечен и мрачен“ , признала таа во интервју за 100-годишнината од раѓањето на големиот уметник.

Многу луѓе не живеат до 85 години , а Жана не само што живеела, туку и почнала да се занимава со мечување на оваа возраст . Не сте изненадени? Во нејзините години, оваа баба возела велосипед . На 115-годишна возраст добила улога во филм, на 121-годишна возраст учествувала во мјузиклот „ Љубовница на планетата “.

Инаку, престанала да пуши дури на 117 години. И не затоа што се чувствувала лошо. Роднините велат дека до последните денови сакала топли зачини и зачинети јадења. „Заљубена сум во виното“, често велеше.

Иронично, Жана ги надживеала сите свои деца, па дури и внуците, па немала наследници. На 90-годишна возраст склучила договор со 47-годишниот адвокат Рафри: тој требало да ја наследи нејзината куќа во замена за плаќање месечна кирија до нејзината смрт.

Според проценките, вредноста на куќата била приближно еднаква на сумата што адвокатот требало да ја плати 10 години. Но, и тука богатството и се насмевна на Жана: Рафри не само што ѝ плати 30 долги години , туку и умре пред неа на 77-годишна возраст. Тоа не е се: според договорот исплатата ја продолжила вдовицата на починатиот.
Жана преживеа 17 (!) претседатели на сопствената земја. На прашањето која е тајната на нејзината долговечност, таа одговори: „Веројатно затоа што никогаш не сум работела.

Таа се движеше многу напорно во последните седум години од својот живот (поради повреда на колкот), но овој мега баба го задржа чистиот ум и светлата меморија до крајот на нејзините денови. Во едно од интервјуата новинарката се прости од неа: „Се гледаме! Можеби следната година…“ На што Жана одговори: „Зошто да не? Не изгледаш толку лошо!“

До последниот здив, оваа кревка и дрска старица остана икона на стилот: носеше бела блуза, црни панталони и бисери.
„Мислам дека ќе умрам од смеење“, рече таа еднаш.

Кога Жана го напушти овој свет на 123 години, очигледно не само што се насмеа, туку и самата судбина. Оваа жена никогаш не се откажувала и секојдневно го предизвикувала животот. И судбината, како што знаете, ги сака храбрите, и затоа таа никогаш не сакаше да се натпреварува со Жана …

Некои од познатите изјави на Жана Калман: Младоста е состојба на умот, а не тело. Значи, јас сум сè уште згодна девојка, само изгледав лошо во последните 70 години.

Сите бебиња се прекрасни. Господ ме заборави! Секогаш се смеам. Вака ја објаснувам причината за мојата долговечност.
Ако ништо не можете да направите за тоа, не грижете се за тоа. Имам голема желба за живот и добар апетит, особено за слатки.

Никогаш не носам маскара затоа што многу се смеам. Не гледам добро, не слушам добро и се чувствувам лошо, но сето тоа е глупост.

Имам железни нозе, но да бидам искрена, полека почнаа да рѓосуваат.
Уживав во секоја прилика, ги почитував принципите на моралот и нема за што да жалам. Имам среќа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *