July 14, 2024

Природата ги крие најдобрите лекови и решенија за многу болести. Белиот слез е исто така многу моќен лек. Чајот од ова растение прави чуда за организмот и затоа со децении се користи во традиционалната медицина.
Белиот слез е повеќегодишно ароматично растение кое расте во влажни региони на Европа, Африка и западна Азија.

Чајот од бел слез содржи многу лековити својства и може да помогне во лекувањето на разни болести. Листовите од бел слез содржат есенцијални масла, танини, феноли и слуз, додека коренот од бел слез содржи и кверцетини, авоноиди и шеќери.
Најефективен е за лекување на инфекции на уринарниот тракт и разградување на камења во бубрезите. Благодарение на неговите антиоксидантни својства, чајот од бел слез е добар за зајакнување на имунитетот и за борба против вируси и бактерии.

Исто така ја ублажува болката во грлото, иритацијата и воспалението на мукозните мембрани на устата и грлото. Бидејќи содржи големи количини растителна слуз, чајот од бел слез е добар лек за сува кашлица и други респираторни проблеми. Има способност да ги смирува иритираните мукозни мембрани и да ги разградува секретите кои предизвикуваат кашлање.

Исто така, овој чај е добар за варење и за лекување на воспаленија на дигестивниот тракт. Чајот од бел слез го регулира варењето и го забрзува метаболизмот. На тој начин помага за слабеење, а воедно обезбедува чувство на ситост.

Докажано е дека чајот од бел слез може да излечи и воспаление на слузницата на желудникот, особено во комбинација со камилица. Може да лекува и воспаление на дебелото црево, дијареа и повраќање.
Може да се користи и за надворешна употреба, во форма на облоги за третман на чиреви на кожата, изгореници и иритирани очи.
Коренот од бел слез е најлековитиот дел од растението, а најдобриот чај се прави од коренот на младо растение. По берењето треба да се излупи за да не го нападнат разни габи кои ги уништуваат лековитите ефекти. По лупењето се суши и дури потоа е подготвен да се направи чај или сируп.
Подготовка на чај:

Чајот од бел слез се подготвува и пие поинаку од другите чаеви, бидејќи погрешните својства ги губат своите лековити својства.
Ова е правилниот начин на подготовка: 2 супени лажици корен од бел слез прелијте ги со 2,5 dl млака или ладна вода и оставете да отстои најмалку 1 час, идеално 2 часа, за да се создаде доволно слуз. После тоа, загрејте малку, додадете малку мед и пијте три пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *