April 16, 2024

Опсежните истражувања на нутриционистите на стогодишници дошле до заклучок дека оваа диета го продолжува животот

Здравјето го внесувме преку устата. Колку пати сте ја слушнале оваа изрека досега? Но, без разлика што врапчињата го знаат, ретко кој обрнува внимание оваа вистина.

Па, за оние кои сакаат да доживеат стотина, еве едно истражување кое заклучило дека само оваа диета го продолжува животот:

Нека вашата исхрана се базира на што повеќе зеленило. По можност до 90%! По правило, луѓето кои живеат до сто години или повеќе јадат многу различни видови градинарски зеленчук и месести зелени листови (особено спанаќ, зелена салата, листови од репка, блитва и разни зелки) – се разбира, во сезоната.

Кога свеж зеленчук не е достапен, се јаде ферментиран зеленчук како кисели краставички и кисела зелка, житарки, овошје, јаткасти плодови и семки.

Никогаш не смеете да ги заборавите маслинките и маслиновото масло. Научните студии покажуваат дека редовното консумирање на маслиново масло го зголемува нивото на добриот холестерол во крвта и соодветно на тоа го намалува нивото на лошиот холестерол.

Намалете ја потрошувачката на месо. Повеќето стогодишници јадат месо само за време на големите празници и во мали количини.

Јадете многу мешунки ставете ги гравот и леќата на вашето мени барем еднаш неделно. Мешунките, во просек, имаат околу 21% протеини, 77% сложени јаглехидрати и само неколку проценти масти. Бидејќи содржат многу здрави влакна, создаваат чувство на ситост, што ќе го спречи внесувањето на нездрава храна.

Не јадете слатки! Прашајте кој било стогодишник дали сака да јаде слатки, одговорот ќе биде НЕ! Ако сакате да доживеете старост, заборавете на слатките.

Ужина – ореви Може да бидат бадеми, ореви, лешници, семки од тиква, семки од сончоглед итн. Но и во таа доза. Јаткастите плодови се калорични и не треба да јадете во големи количини.

Исфрлете го белиот леб од исхраната. Како оној што содржи квасец. Едноставно, наместо бел леб, јадете бесквасен леб од црно брашно.

Обидете се да пиете што повеќе вода!бОтфрлете ги газираните пијалоци. Стогодишниците обично пијат многу вода, вино, кафе и чај.

Почнете да јадете целосно, природна храна. Што е можно помалку термички обработена храна. Ако веќе подготвувате ручек, нека биде комбинација од три намирници, не повеќе од тоа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *