July 13, 2024

Предраг Ненадиќ е доктор по природна медицина и дипломиран нутриционизам. Својата професија и знаење ги усовршил во Германија, на Универзитетската клиника во Лудвигсхафен. Стил зборува за тоа како да се ослободите од лошиот холестерол и да го исчистите црниот дроб
Како тоа холестеролот не ви влегува во уста? Дали само нè научија дека високите телесни масти зависи само од храната што ја јадеме?

Проблемот со замастен црн дроб не произлегува од мрсната храна. Ова се огромни заблуди. Многу луѓе таму ловат риба. Црниот дроб го пренесува вишокот шеќер на масното ткиво. Холин (витамин Б4), кој нормално се наоѓа во сланината, јајцата и месото, го дистрибуира холестеролот и го спречува, останува во црниот дроб, но го испраќа до мрсната тиква за да добиеме поголем стомак, зголемен задник и слично . тогаш добиваме замастен црн дроб.

Ова е таканаречениот безалкохолен масен црн дроб. Тој замастен црн дроб тогаш не може да работи, не може да го исчисти нашето тело од токсини, не може да детоксицира . Тоа ќе го забележиме така што ќе добиеме акни, мозолчиња на кожата, ќе се зголеми првутот, ќе се лупат ноктите, ќе ни се чеша телото …

Замастен црн дроб не се создава од храната што ја јадеме. Кога велат: „Јас не сакам да јадам јајца, ќе добијам холестерол!“ Ова се чисти небулози! Една третина од храната делумно влијае на холестеролот, се останато го прави самиот црн дроб.

Второ, холестеролот не е нешто што природата го создала против човекот. На човекот му треба холестерол, од него се синтетизираат многу хормони, создава и клеточна мембрана, неопходен му е на човекот! Но кога го има премногу, лошиот, со мала густина – ЛДЛ холестерол – тогаш имаме проблем.
Триглицеридите не потекнуваат од мрсна храна, туку од шеќер, јаглехидрати, прекумерно овошје!

Ако имате триглицериди, не сте јаделе свинско месо, сте јаделе овошје, многу леб, пецива, рафинирано брашно, тоа е проблемот…“
Па, како да се исчисти телото, да се стабилизира холестеролот?
“Сè е во храната! Многу е важно да се води уреден живот. Внесување доволно вода. Црниот дроб сака многу вода – ова е клучно! Мора да јадеме оптимални количини растителни влакна и растворливи и нерастворливи. Мора да ја јадеме таа храна што ги сака црниот дроб, а тоа се горчливи нешта како рис, глуварче, корен од лопатка итн.

Ако имате високи триглицериди, исфрлете ги сите јаглехидрати и сите вештачки шеќери – јадете храна богата со здрави масти (домашни масти, маслиново масло, ладно цедено растително масло, храна богата со холин (сланина, јајца), јадете лосос, скуша, сите здрави масти .. .).
Црниот дроб не може да се чисти со сокови, особено со оние што ги купувате.

Дури ни тој сок од цвекло, морков и јаболко?

Второто е тој природен сок, добар е. Но мислам на готови сокови кои се продаваат. Секаде пишува дека овие сокови содржат фруктоза, а таа е најопасна за одгледување. Фруктозата му дава сладост на производот, но му дава и маснотии на телото. Оваа фруктоза ги зголемува триглицеридите и холестеролот во телото.

Дали е истата фруктоза од овошје?

Тоа не е. Производителите ова го потенцираат како овошен шеќер. По структура е иста, но фруктозата што се додава во индустриските производи, се прави од пченка (тоа е т.н. гликозно-фруктозен сируп), не се добива од овошје.

И не сите плодови се безбедни. Да речеме дека тоа е најдоброто бобинки, бидејќи не е опасно. Бобинки содржат фитонутриенти кои ги спречуваат активностите на шеќер да му наштетат на телото. Постепено го разградуваат шеќерот и не го зголемуваат гликемискиот индекс.

А што е со инсулинот?
Инсулинот е голем проблем за нашето здравје и за детоксикација и црниот дроб. Штом ќе се подигне инсулинот, се таложат масти. Не можете да ги елиминирате мастите од телото и црниот дроб ако вашиот инсулин е висок. И инсулинот е секогаш висок кога јадете шеќери и јаглехидрати (пити, леб, колачи).

И што се случува тогаш: кога ќе има премногу шеќер се враќа во црниот дроб, а таа го остава како добра домаќинка затоа што мисли дека ќе и треба за утре, задутре, па кога ќе има доволно холин, таложи тоа во масните тикви, а кога нема холин, тогаш триглицеридите и лошиот холестерол скокаат во телото и има проблем.

Прави холестерол и триглицериди, а не масти и леб!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *