July 18, 2024

Засладувањето на нашите омилени пијалоци секој ден не тера целосно да додадеме дополнителен шеќер во нашето тело.

Иако е мала количина, секојдневното таложење шеќер трајно придонесува за зголемување на телесната тежина и може да му наштети на нашето здравје.

Луѓето кои секојдневно го засладуваат својот омилен пијалок внесуваат дури 69 калории, покажува најновото истражување на американските научници од Универзитетот во Илиноис, објавено во списанието Public Health. Кафето и чајот се најпопуларните пијалоци во светот, а американските експерти велат дека и двата пијалоци се речиси без калории. Но, проблемот е во адитивите, млекото, шеќерот и шлагот. Со овие адитиви, кафето или чајот стануваат екстремно висококалорични пијалоци.

Иако бројот на калории кои на овој начин се внесуваат во организмот не изгледа голем, тоа може постепено и незабележливо да резултира со зголемување на телесната тежина.

Научниците и нутриционистите се согласија дека, ако не можеме да извадиме шеќер или млеко од кафето, треба да се обидеме да консумираме само една шолја од овој пијалок дневно, пишува Haber.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *