July 18, 2024

Д-р Бранимир Несторовиќ, педијатриски пулмолог и алерголог, д-р Владимир Жугиќ, пулмолог и актери Петар Стругар и Небојша Миловановиќ неодамна во емисијата на РТС Ординација зборуваа за респираторните заболувања.

Она што најмногу не интересираше е што на оваа тема има да каже д-р Несторовиќ, најценетиот педијатар пулмолог, доктор на Универзитетската детска клиника „Тиршова“.
На прашањето кои се најголемите проблеми на децата, докторот без двоумење вели – настинки.

Приближно 70% од здравствените проблеми кај децата се различни инфекции. Децата градат имунитет до четири години, а и до пет години не знаат да искашлаат секрет, што им создава проблем и го продолжува процесот на заздравување. Инаку, докторката додава дека кашлицата кај децата е безопасна во 90% од случаите.
„Еден Американец истражувал и на крајот пресметал – ако кашлате до 34 пати во текот на денот, тоа е релативно безопасно. Тоа не е знак за тревога“, вели малку шеговито д-р Несторовиќ.

„Она од што се плашат многу родители чии деца често страдаат од бронхитис е астмата. Сепак, тие можат да здивнат. Честиот бронхитис не е сигурен начин за астма. Тоа е генетско заболување и тој што треба да ја добие, дефинитивно ќе ја добие. Најчест предизвикувач на астма е кивањето, а доколку децата не ја добијат до четири или пет години, многу мали се шансите да ја добијат подоцна“, додава докторот.

Чести заблуди
Кога станува збор за некои заблуди кои се длабоко вкоренети во нашето општество, како што е тоа дека плаченото бебе има пошироки бели дробови, докторот низ насмевка вели дека е исто како кога велат „нека плаче бебето, ќе моча. помалку“, значи без никаква основа .

Родители, треба да го разгалите вашето дете, бидејќи кога го правите тоа, се лачи окситоцин, хормонот на среќата, а тоа е нешто фантастично за имунитетот“, открива докторката.
„Оние кои имаат алергии се интелигентни луѓе, покажаа некои истражувања“, вели д-р Несторовиќ.
Друго на што прибегнува нашиот народ е триење на козјо и овчо сало на бели дробови на дете кое кашла за полесно да се ослободи од секретот.

„Едноставно не знам како ќе дојде до моите бели дробови. Единствената придобивка од тоа е што белите дробови се загреваат, па секретот може малку да се олупи, но тоа би го постигнале со какви било топли облоги“, смета експертот.

Зборувајќи за пушењето и бременоста, лекарот открива неколку помалку познати факти. Имено, жената која пуши, без разлика дали е бремена или не, ја менува сопствената ДНК а со тоа и ДНК на јајце клетките. Што значи?
„Па, едноставно е – ако жената пуши, таа за своето идно дете, кое не е ни зачнато, ги создала токму истите можности да се разболи од болести предизвикани од пушењето, како и самата. Но, тоа не е единствениот проблем, таа промена на ДНК се пренесува дури и на внуците. Да појасниме – ако жена која не е бремена пуши, ја менува својата ДНК, кога ќе забремени, јајце клетка со изменета ДНК ќе создаде нов живот со исти предиспозиции за болести како и мама. Ако тој нов живот е девојче, таа ќе ги пренесе токму истите промени на ДНК на своето дете! Затоа, не е доволно да престанете да пушите за време на бременоста“, вели докторот, убеден, за жал, дека нема да влијае на жените да се откажат од пушењето.
Дали студениот воздух му штети на детето?

„Како млад човек се смеев кога видов завиткано дете со покриена уста. Но, згрешив. „Неодамна беше објавена работа, базирана на истражување кое докажа дека ако вдишете ладен воздух и ги ладите дишните патишта под 32 степени, ризикот од респираторна инфекција е четири пати поголем“, вели д-р Несторовиќ.
Што им пречи на белите дробови на децата?
„Станавме премногу чисти. Се капеме неколку пати на ден. Употребата на антибиотици не престанува, храната е полна со хормони, амбалажата во која е спакувана е полна со естроген. Никој не ги чита знаците за рециклирање, но треба да ги погледнете и да ги купите само ако на пакувањето е бројот 2, 3 или 5. Релативно е безопасен“, објаснува докторот.

Зборувајќи понатаму за тоа што ги мачи децата, докторот додава дека нашите генерации немаат стимул за имунолошкиот систем, па не може ништо да научи и затоа реагира на глупости. Одговорот на нашиот имунолошки систем, кој сè уште е некако стар, сега е, а сега почнуваме да плаќаме за еснафот на цивилизацијата – мобилни телефони, Интернет, па дури и честички на дизелот.

„Колку повеќе деца имате во куќата, толку е помала веројатноста сите да заболат од астма. Едноставно е – беспрекорната чистота избледува со секое дете. Прекумерната хигиена е наш непријател“, предупредува докторот.
На прашањето што би им препорачал на родителите на децата кои имаат проблем со респираторни инфекции, докторот одговори – есенцијални масла.

„Етеричните масла се исклучителни. Маслото од оригано, на пример, убива една од постојаните бактерии која е отпорна на сите антибиотици; тогаш маслото од еукалиптус и босилек е одлично. Маслото од нане е еден од најсилните лекови за сува кашлица. Мајчината душица го намалува лачењето, а бел слез е еден од најдобрите лекови за сува кашлица. Цело време зборувам за масла за инхалација. Хербалната терапија не е ирелевантна. Исклучок може да биде камилицата за оние кои се алергични на ајдучка трева. А многу помагаат и редовните инхалации, ако е терапија“, заклучува д-р Несторовиќ.

Извор: Зелена училница

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *