May 17, 2024

Професорот Перишиќ ја навел листата на намирници кои се природни средства за чистење на дишните патишта, а една од нив се издвојува по својата моќ и знаци на дејство.

Станува збор за рен, кој има силен вкус и многу интензивен мирис кој практично ги „отвара“ дишните патишта, па затоа се користи во комбинација.

Зимата и преодните периоди, односно пролетта пред нас носат промени во кои нашиот организам станува поподложен на вируси и инфекции. Како да го искористиме најдоброто што е сега на нашите трпези, што да јадеме за да го подигнеме имунитетот ? Од сите салати кои се нудат оваа сезона, која можеме да ја наречеме најхранлива?

Познато е, на пример, дека зелката може да предизвика гасови и надуеност, а како да се ублажат болките со диета и кои „домашни“ салати се најздрави , откри во утринската програма на ТВ Прва д-р Воислав Перишиќ , гастроентеролог.

Моќниот рен „Пилешката супа е најдобра за настинки. Но, ние го зголемуваме нејзиното антиинфективно дејство со Рен, вели д-р Перишиќ и советува да додадете две лажички од оваа салата во чинијата. „На овој начин го поттикнувате чистењето на носните ходници и го исфрлате секретот“, рече тој и додаде дека ова не треба да се применува за деца под две години.

Ренот има силен вкус и многу интензивен мирис кој практично ги „отвара“ дишните патишта, па затоа се користи во комбинација со друга храна. На пример, во Војводина го јадат во форма на сос. Повеќето луѓе го комбинираат со вински оцет, па се прелива на пиперки, компири, моркови… Од Рен се прави и чај, кој кога ќе му се додаде мед е исклучително лековит за настинки , ги отвора бронхиите …

„Тоа е капитален прооксиданс и треба што повеќе да се конзумира, го има насекаде, диво расте… Подготвениот рен не смее да стои долго, не повеќе од два-три месеци, бидејќи тогаш ја губи таа каша. “, вели гастроентерологот.

Белата ротквица ги чисти бронхиите. Уште една зимска салата која дефинитивно треба да се најде на нашето мени оваа недела е онаа од бела ротквица.
„Прочистувач на нашиот организам е белата ротквица – така велат Јапонците кои ја јадат во големи количини. Полна е со витамин Ц , антиоксиданси .. Не треба многу да ја јадете бидејќи може да ви наштети на стомакот, но е исклучително добра“, вели д-р Перишиќ.

Количината од околу 100 гр се препорачува дневно. Проблемот е што може да ги иритира забите и непцата, па во него се додаваат масло и вински оцет, се остава да отстои малку…Покрај тоа, не е потребен дополнителен витамин Ц. Белата ротквица може да стои пет месеци на темно и ладно и да не изгуби ништо од својата хранлива вредност“.

Цвеклото е најздраво „Зимските салати со цвекло се можеби најздравите. Ако ја правите од цвекло, рен и лук , таквата салата има неверојатно антиоксидативно дејство . Не мора да „барате“ домати, пиперки и друг зеленчук. Исто така е одлична за железо, во тој случај најдобро е секој ден да пиете литар сок од цедено цвекло“, вели д-р Перишиќ.

Целер „ Целерот е исто така многу корисна храна, а зелената салата најчесто се јаде во зима“, вели д-р Перишиќ, кој вели дека оваа храна е моќен антиоксиданс, па дури и се дава на бебиња на возраст од пет месеци .

Старомодна салата со домати и праз „Ова е салата од нашето детство, која ја добивавме пред вечера“, вели д-р Перишиќ за густиот сок од домати со праз. „Празот е исклучително хранлив, има многу имулин и витамин Ц. Ова е многу добра салата, земете една порција со оброк и не ви требаат никакви витамински додатоци“, забележува докторот.

„Ова се зимски салати кои го снабдуваат нашето тело со оние хранливи материи што ги имаат летните салати – витамин Ц и антиоксиданси, пред се. А тука се и железото , минералите , цинкот и селенот итн. Не треба да брзаме и да бараме скапи работи кои се, да „Да ги навикнеме децата на оваа храна, така се храневме во детството и грипот и вирусите ништо не ни можеа“, вели д-р Перишиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *