April 13, 2024

Ова не се најдобри избори кога јадете во ресторан, кога станува збор за храна и пијалок, според професионалните готвачи

Нивните кулинарски ремек-дела не воодушевуваат, а ние со задоволство уживаме во нивните специјалитети во нашиот омилен ресторан. Сепак, до нас стигнува само конечната верзија , која никогаш не изгледа подобро на чинија, а она што се случува зад завесата – останува тајната на готвачот.

Логично , тие најдобро знаат кои јадења во ресторанот најчесто се направени од состојки со врвен квалитет, а кои не се најдобриот избор и зошто. Се разбира, ние исто така сакаме да дознаеме барем дел од нивната мудрост што е можно поскоро .

Ова не се најдобриот избор кога јадете во ресторан, кога станува збор за храна и пијалок, според професионалните готвачи:

Супа Искуството од прва рака вели дека супите никогаш не се свежи, а она што особено влијае на нивниот квалитет – тие во текот на ноќта се загреваат во големи лонци, за да бидат подготвени за утрешното мени. Ова ги уништува сите здрави состојки во неа, како што е зеленчукот.

Овошни коктели Убаво изгледа кога келнерот ни го носи совршениот обоен коктел со свежо овошје внатре. Но, лимоните и портокалите или некое друго овошје што се користи за таа намена, како што велат професионалните готвачи, во 95% од случаите не се добро измиени, што значи дека вака подготвен пијалок не е најдобриот избор.

Вегетаријанска пица Проблемот овде не е во состојките што се користат како фил за вегетаријанска пица, како туна, зеленчук и слично, туку во тоа што често се користи животинска маст за подготовка на сосот со цел згуснување.

Јадења со топено сирење Се разбира, сите сакаме топено сирење!, но во ресторан често добиваме нездрава замена наместо тоа, без воопшто да сме свесни за тоа. Многу луѓе прават топено сирење од многу малку сирење, а како останатото користат растителни масти.

Пијалоци со мраз Истата причина важи и овде, поради што не е паметно да нарачате пијалоци со свежо овошје внатре. Професионалните готвачи тврдат дека мразот складиран во кујните е полн со бактерии, токму затоа што машините за правење мраз многу ретко се чистат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *