May 13, 2024

Лекарите 10 пати одбиле да ја оперираат.

Џенел Нелсон (20) од својата 16-та година страда од главоболки и постојано потење, а дури и прстите и се вкочанија поради тежината на градите.
Секогаш многу ме болеле рамењата и вратот од притисокот на прерамките на градникот“, изјавила Џенет.

„Целата моја поза беше лоша бидејќи постојано се обидував малку да си ги олеснам градите. Во лето многу се потев под градите, што доведуваше до постојани иритации и осип, а нервите на вратот ми беа оптоварени со тежина, па постојано страдав од случајно трнење во прстите“.
Меѓутоа, како најлоша од сите симптоми и проблеми кои и ги донеле бујните гради, Џенет ја наведува мигрената.
„Секојдневните и постојани главоболки, мигрените беа неподносливи.
Со оглед на тоа што работи како медицинска сестра во детска клиника и цел ден е на нозе грижејќи се за деца со попреченост, нејзините бујни гради уште повеќе и ја отежнаа работата и ја натераа да работи толку многу што беше поуморна отколку што би била инаку.

„Исто така, влијаеа на мојата самодоверба, имав впечаток дека сите постојано гледаат во нив, не можев да се однесувам како нормален 20-годишник.
Жанел четири години барала лекарска помош, но тврди дека лекарите постојано и давале изговори да не се оперира.
„За четири години матичните лекари и хирурзи ме одбија повеќе од 10 пати“, изјави таа за Sun.
„Причините поради кои ме одбија беа страшни.
Некои примери се дека е премлада, дека треба да чека да и се стабилизираат хормоните, да чека да има деца или дури да размисли што би рекол нејзиниот иден сопруг за нејзината идеја.

„Секогаш кога излегував од клиниката откако бев одбиена, бев се повеќе и повеќе разочарана. На крајот, престанав да се обидувам бидејќи не стигнав никаде и бев уморен од целиот процес“.
Но, откако нејзиниот сопруг Чендлер ја охрабрил да продолжи да се обидува, Џенел конечно пронашла лекар кој е „подготвен да слуша“ и да помогне во организирањето на операцијата.
Имаше двегодишна листа на чекање. Меѓутоа, само шест месеци подоцна, една случајност доведе до тоа Џенел да се оперира предвреме.

„Едно утро се разбудив од сон и имав силна желба да се јавам на клиниката. Ми падна вилицата кога ми кажаа на телефон дека добиле нов список со состаноци тоа утро и ме прашаа дали можам слободно да земам слободни денови и да се договориме.“

На 5 јануари 2022 година, Џенел беше подложена на операција за намалување на градите и беше воодушевена од резултатите.
Таа ги сподели своите резултати на сега виралното видео на TikTok, кое имаше 19 милиони прегледи.

@janellynnnelson #breastreduction #beforeandafter #breastreductioncheck #surgery ♬ original sound – janel nelson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *