July 12, 2024

Лимоните се најпопуларните цитрусни овошки, заедно со портокалите. Тие најчесто се користат во периодот на сезонските грипови и тоа не е залудно. Луѓето искуствено увиделе дека цитрусните овошки помагаат при вакви состојби, односно при превенирање и полесно пребродување на настинките. Пред сè, тоа се должи на големата концентрација достапен витамин Ц во лимоните, односно на неговото позитивно дејство врз имунитетот.

Првата предност на овој пијалак е тоа што прво ќе заспиете многу брзо, а втората е што целата масна храна ќе се стопи преку ноќ.

Исто така, со овој пијалак ќе ги отстраните сите отрови од вашето тело, сите штетни токсини ќе бидат неутрализирани, а вашето тело ќе се прероди и одмори.
Со овој исклучително здрав пијалак, можете да третирате и висок крвен притисок, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес и многу други болести.

Потребно е: еден лимон, 1/2 литар вода, една шака магдонос, лажичка јаболков оцет, лажица рендан ѓумбир, лажичка цимет во прав.
Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и измешајте добро. Пијалакот треба да го пиете секоја вечер пред спиење, а секое утро ќе се будите со забележително помала тежина и секако дека ќе се чувствувате многу посвежи од вообичаеното.
Инаку, оние со низок крвен притисок нека имаат предвид дека магдоносот и лимонот го симнуваат крвниот притисок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *