May 17, 2024

Која е мислата што ве буди наутро?
Дали сте оптоварени со целата работа што треба да ја завршите во текот на денот?Дали се сеќавате на сите тие пораки и документи со кои треба да се справите?Или размислувате што ве прави среќни?
Бакнеж што ви го дава вашето малечко наутро, бакнеж што го добивате од партнерот откако ќе се вратите дома од напорна работа?

Алберт Ајнштајн еднаш рече: „Најважната одлука што ја носиме е дали да веруваме дека живееме во пријателски или непријателски универзум“.
Иако овој зен мајстор не би се согласил дека позитивното размислување е сè што е потребно, тоа е секако добар почеток…

Дали светот во кој живеете е пријателски или непријателски? Како гледате на него?-Таа одлука мора да ја носиме секој ден.
„Дали живеам во добар или лош свет?-Сепак, вашиот поглед на светот ќе има драматично влијание врз вашиот став во текот на денот.Ремез Сасон вели дека позитивното размислување „донесува светлина во очите, повеќе енергија и среќа“.
Тоа ви дава чувство на разбирање кога се случуваат работи што не сте ги очекувале.

На некои им се случува следнава ситуација секој ден.Некој го истура својот гнев врз вас?Не мора да реагирате со истиот одговор.Во ред е.Ние не сме роботи, а неговиот гнев е негово чувство и само негово.
Старицата оди пред тебе како желка?Да, почекај да остариш… имај малку сочувство.

Доброто привлекува добро, уште подобро
Сузан Рејнолдс, авторка на „Тренирајте го вашиот мозок да биде среќен“, вели дека „чувството на задоволство може да биде стимулирачко за нашиот мозок да одговори на задоволството на начин што го засилува тоа чувство“.

Колку повеќе добро барате на овој свет, толку повеќе ќе добиете за возврат.
„Секој човек има најмалку две личности во себе, прифати го тоа или не. Таа свесна одлука треба да ја носиш секој ден. Дали ќе ја слушаш својата „лоша“ личност хранета од страв, вина, грижи или ќе ги слушаш „добрите“ Тоа ги брои вашите богатства, благослов, среќа и благодарност“.

Со тоа што правиме свесен избор да ја нахраниме секоја од нашите личности кои демнат во нашите умови, одредуваме дали овој свет е добро или лошо место.
Еве што вели науката за позитивното размислување.
Тоа е добро и за вас физички. Изборот да размислувате позитивно дава многу здравствени придобивки:

Истражувачите продолжуваат да ги истражуваат ефектите на позитивното размислување и оптимизмот врз здравјето. Здравствените придобивки од позитивното размислување вклучуваат:продолжен животен век,помали шанси за депресија,поголема отпорност на настинки,подобра ментална и физичка благосостојба.Подобро кардиоваскуларно здравје и намален ризик од смрт од кардиоваскуларни болести.
Подобро справување со стресот
Не е јасно зошто луѓето кои размислуваат позитивно ги доживуваат овие
придобивки.Една теорија е дека позитивното размислување подобро ги решава стресните ситуации, а помалку стрес влијае на вашето тело.

Исто така, се верува дека позитивните и оптимисти луѓе имаат тенденција да живеат поздрав начин на живот – имаат повеќе физичка активност, здрава исхрана, не пушат или пијат алкохол.
Го намалува ризикот од депресија, ја намалува анксиозноста и ве прави уште поотпорни на она што се случува.Луѓето кои гледаат на поволната страна на животот имаат тенденција да живеат подолго, полесно се справуваат со стресот што вообичаено го носи животот.

Како да го започнете денот попозитивно
Ако сте нови во оваа позитивност, еве неколку совети кои ќе ви помогнат да се фокусирате повеќе на доброто отколку на лошото:
Изберете зборови и изјави кои одржуваат позитивен став: „Ќе имам добар ден“ или „Возбуден сум што ќе видам што ме чека денес“.

Фокусирајте се на работите што ве прават среќни. „Со нетрпение очекувам да го гледам моето дете на училишен настан денес“ или „Едвај чекам да видам што ќе се случи со тој проект на работа“.
Ценете ги добрите работи во вашиот живот: „Благодарен сум за моето здравје, за тоа што можам да ги платам сметките и да имам прекрасно семејство!“

– Поминувајте повеќе време со позитивни луѓе, што го олеснува да бидете позитивни!
Никогаш нема да биде 100 проценти, но ако се фокусирате на доброто само малку повеќе од лошото, ќе напредувате.Сето тоа се детски чекори.
Затоа, кога ќе се разбудите утре, поставете си го ова прашање:
„Дали живеам во добар или лош свет?
И сакам да запомните дека имате избор.Направете си услуга и одберете добро.Тоа ќе ве направи посреќни и поздрави.
„Кога се будите секое утро, имате два избора. Може да бидете позитивни или негативни: оптимист или песимист. Јас избирам да бидам оптимист. Се е прашање на перспектива“. – Харви Мекеј

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *