May 16, 2024

Растението сина цикорија е по потекло од Европа, но одамна е широко распространето во светот.
Тоа е повеќегодишно тревесто растение кое изобилно расте во дивината како плевел.

Ова растение содржи аскорбинска киселина, јаглени хидрати, инсулин, протеини и витамини АИ Ц.
Збогатено е и со магнезиум, железо, калиум и многу важни горчливи материи. Интересно е што супстанците лакатупикрин и лактуцин имаат седативно и аналогно дејство. Поради споменатите
горчливи материи инулин и калиум.

Иако може да се јаде со салата, како додаток на многу јадења, најпознат е како напиток, како замена
за кафето. Французите први откриле дека неговиот вкус е многу сличен на кафето и почнале да
го користат во 19 век.

Тогаш, во споредба со кафето, овој пијалок беше достапен за сите, бидејќи се продаваше по многу ниска цена.

Што се лечи ? Варење Инулинот го регулира холестеролот, но е многу важен и за варењето. Помага при цревни киселини, запек и други дигестивни проблеми. Ја подобрува функцијата на цревата и лачењето на гастричниот сок.

International Journal of Food Sciences and Nutrition објави податоци за ефектот на цикоријата врз варењето. Само по 28 дена дневно консумирање цикорија, испитаниците потврдиле дека веќе немаат
проблем со запек и дека варењето е многу подобро.
Дегенеративни болести Ова растение е богато со природни антиоксиданси и помага во отстранување на опасните радикали. Заштитува од предвремено стареење и дегенеративни болести.

Атритис. Од античко време, цикоријата успешно се користи за намалување на болките во мускулите и зглобовите. Неговото антиинфламаторно дејство е потврдено со различни студии.

Срцева болест. Една од главните компоненти е инулинот, кој го намалува нивото на ЛДЛ холестеролот во крвта. Со регулирање на холестеролот, значително го намалува ризикот од срцеви заболувања, срцев удар, висок крвен притисок и мозочен удар.

Дијабетес Многу е погоден за дијабетичари бидејќи инулинот во организмот се претвора во фруктоза и на тој начин помага во регулирање и одржување на нормално ниво на шеќер во крвта.

Дали помага при слабеење? По овој напиток или салата од ова растение, ќе имате чувство на ситост, бидејќи содржи олигофруктоза и инулин, кој учествува во стабилизирање на гладот. Веќе нема да имате силна потреба од храна, а тоа ќе ви помогне да ослабете.

Рецепт за пијалок од цикорија. Додадете 3 dl вода и додадете една кафена лажичка мелен корен; кога ќе зоврие, варете уште две до три минути на тивок оган, па тргнете го од оган и почекајте талогот да се смири. Потоа добиениот напиток процедете го низ сито – и кафето е готово!

Кафето од цикорија можете да го засладите со малку мед или кафеав шеќер, а по желба можете да додадете и малку растително млеко, цимет или ѓумбир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *