June 18, 2024

СОСТОЈКИ:

  • – 180 мл јогурт
  • 1 јајце
  •  2 ванилин шеќер
  •  малку сол
  •  2 лажици шеќер
  • 200 гр брашно
  •  1 прашок за пециво
  • 1 капа рум или ракија
  •  1 лажичка цимет
  •  1 литар масло

ПОДГОТОВКА Додадете јајце, јогурт и ванилин шеќер, јајце, малку сол, прашок за пециво, рум, цимет и сето заедно измешајте го во блендер.

Потоа истурете го маслото во тенџерето, им треба повеќе масло за да можат да лебдат. Загрејте го маслото доволно силно и потоа можете да почнете да ги додавате.

Потоа намалете ја температурата за да не потемнат, туку да добијат убава златна боја. Земете мала лажица со лажица и со друга лажица нежно спуштете ја во маслото.

Не ги редете една до друга, бидејќи им треба простор да стојат од сите страни. Доколку не се свртат случајно, слободно завртете ги со лажица. По желба посипете со шеќер во прав или топло чоколадо.

На здравје ..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *