April 18, 2024

Mom is going crazy iStockalypse HQ - Calgary - 2009 [url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=6767556t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4022/4490870039_ca2cc9a6b5.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=3881027t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4003/4488681406_58b2fab80b.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=1058521t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4040/4487141993_6481cb5e3b.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=6644152t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4029/4487120697_c4b5985716.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=2615236t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4014/4488346590_641c771eb6.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=7442552t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4068/4487717689_35d577dfae.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=5423972t=_blank][img]http://farm3.static.flickr.com/2741/4488394720_d7db7979bb.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=1057553t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4047/4487762837_9dc83757f0.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=1057605t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4029/4488459210_3b9c43a072.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=1057447t=_blank][img]http://farm5.static.flickr.com/4070/4487797411_16dc187ff7.jpg[/img][/url][url=http://www.istockphoto.com/file_search.php?action=file&lightboxID=1064746t=_blank][img]http://farm3.static.flickr.com/2804/4488087411_85f9376170.jpg[/img][/url]

Ако барем еднаш сте се фатиле како неконтролирано им викате на децата или на партнерот поради некоја ситница, овој текст е за вас. Ова е приказна за мајка која успеала да ја промени оваа лоша навика кај себе.

Прочитајте и споделете ги вашите искуства во коментарите: Ги ценам пораките што ги добивам од моите деца – без разлика дали се напишани со фломастер на мало парче хартија или напишани со совршен ракопис на хартија со линија. Но, песната за Денот на мајката што ја добив од мојата најстара ќерка минатата пролет, ме погоди особено длабоко.

Првиот стих од песната ми го одзема здивот пред солзите да течат по моето лице.

„Важната работа за мајка ми е… таа е секогаш тука за мене, дури и кога ќе направам проблем“.

Видете, не беше секогаш така. Во средината на мојот многу вознемирен живот, започнав нов обичај кој беше радикално различен од начинот на кој се однесував дотогаш. Станав личност која вика. Не беше често, но беше екстремно – како надуен балон кој наеднаш пука и сите во околината се ужасно вџашени.

Зошто се изгубив? што ме натера да изгубам? Дали беше инсистирање на една ќерка да трча по уште три алки и омилени розови наочари кога веќе доцневме? Дали затоа што другата сама се обидела да ги истури снегулките и ја истурила целата кутија на масата? Дали е тоа затоа што една собори на подот и го скрши мојот стаклен ангел откако и беше кажано да не го допира? Дали е тоа затоа што другата стоечки се бореше да не заспие баш кога ми требаше мир и тишина? Дали е тоа затоа што двете се караа за глупави работи како која прва ќе излезе од автомобилот или кој ќе добие најголема топка сладолед?

Да, токму тие работи – нормално поттикнување и типични детски проблеми и однесувања – ме иритираа до тој степен што ја изгубив контролата.
Оваа реченица не е лесно да се напише. Ниту, пак, е убав период од мојот живот за паметење затоа што, за волја на вистината, се мразев себеси во тие моменти. Во што се претвори тоа што ми требаше да им викам на две драгоцени мали луѓе кои ги сакав повеќе отколку што го сакав животот?

Ќе ти кажам во што се претворив. Во моето одвлекување на вниманието. Прекумерното користење на телефонот, премногу задачи, списоците со задачи на повеќе страници и потрагата по совршенство ме исцрпија. И викањето на луѓето што ги сакав беше директен резултат на губењето на контролата што ја чувствував во мојот живот.
Се разбира, морав да се скршам некаде. Се скршив зад затворени врати во друштво на луѓе кои ми значеа најмногу на светот.

До еден кобен ден. Мојата постара ќерка се симна од столот и сакаше да посегне по нешто кога случајно преврте цела вреќа со ориз на подот. Додека милион ситни зрна летаа по подот како дожд, очите на моето дете се наполнија со солзи. И тогаш го видов – страв во нејзините очи додека се подготвуваше за тиранијата на нејзината мајка.
„Таа се плаши од мене“, си помислив со најболното можно разбирање. „Моето 6-годишно дете се плаши од мојата реакција на неговата невина грешка.

Со длабоко жалење, сфатив дека не сум добра мајка. Со длабоко жалење сфатив дека не сум мајката со која сакам да растат моите деца, ниту дека сакам да живеам така до крајот на мојот живот.
Во неделите по таа епизода, доживеав дефект и просветлување – момент на болно сознание што ме постави на патување „слободни раце“ – патување на заборавање на сите одвлекувања и справување со она што е навистина важно. Тоа беше пред три години – години на мало одвојување од претерувањето со употребата на електронски непријатности во мојот живот – три години ослободување од недостижните стандарди на совршенство и притисокот на општеството да „направи сè“.

Како што се ослободував од моите внатрешни и надворешни одвлекувања, гневот и стресот што се вареше во мене полека исчезнуваа. Со помал товар на мојот грб, можев да одговорам на грешките на моите деца на многу посмирен, посочувствителен и разумен начин.
Реков работи како: „Тоа е само чоколаден сируп. Можете да го избришете и масата ќе биде како нова. (Наместо да испуштам горчлива воздишка и да ги превртам очите.)
Се понудив да ја држам метлата додека таа го чистеше морето од трошки од подот. (Наместо да стои над неа со поглед на огорченост и неопислива досада.)

И помогнав да размисли каде ги оставила очилата. (Наместо да ја срамите што е толку неодговорна.)
И во моментите кога чистата исцрпеност и непрестајното кукање се закануваат да ми го одземат најдоброто, влегов во бањата, ја затворив вратата зад мене и си дадов малку време да дишам и да се потсетам дека се деца и дека децата грешат. Исто како мене.
Фала му на Бога, почнав да се менувам. Со текот на времето, стравот што се гледаше во очите на моите деца кога ќе западнаа во неволја исчезна. И фала му на Бога, станав прибежиште во нивните тешки времиња, наместо непријател од кој да бегам и да се кријам.

Не сум сигурна дали ќе се сетев да пишувам за оваа длабока трансформација да не беше инцидентот додека го завршував ракописот за мојата книга. Во тој момент почувствував дека животот ми е преполн, а потребата да викам ми беше на врвот на јазикот.
Ги завршував последните поглавја од книгата кога компјутерот ми замрзна. Одеднаш, промените на трите цели поглавја исчезнаа пред моите очи. Поминав неколку минути избезумено обидувајќи се да ја вратам најновата верзија на ракописот. Кога сфатив дека никогаш нема да ги вратам поглавјата на кои работев, сакав да плачам, или уште подобро, сакав да врескам од бес.

Но, не можев затоа што беше време да ги земам децата од училиште и да ги однесам на капење. Со голема воздржаност, мирно го исклучив компјутерот и се потсетив дека има многу, но многу полоши проблеми од препишувањето на овие поглавја. Тогаш си реков дека не можам да направам апсолутно ништо сега за да го решам овој проблем.
Кога моите деца влегоа во автомобилот, веднаш знаеја дека нешто не е во ред. „Што не е во ред, мамо? Ме прашаа едногласно по само краток поглед на моето бледо лице.
Ми дојде да врескам „Само што изгубив четвртина од мојата книга!“ Сакав да го скршам воланот со тупаница бидејќи седењето во кола беше последното место каде што сакав да бидам во тоа време. Сакав да одам дома и да ја поправам мојата книга – да не ги терам децата да пливаат, да стискам мокри костими за капење, да чешлам заплеткана коса, да готвам вечера, да средувам валкани садови и да ги заспивам.

Но, наместо тоа, смирено реков: „Сега имам мал проблем да зборувам. Изгубив дел од книгата. И не сакам да зборувам за тоа бидејќи се чувствувам лошо. ”
„Жал ни е“, рече постарата ќерка во име на двете. И тогаш, како да знаеја дека ми треба простор, беа мирни сè до базенот. Децата и јас ги правевме сите активности тој ден и, иако бев потивка од вообичаено, не викав и дадов се од себе да се воздржам од размислување за книгата.

Викањето ја затвора комуникацијата, се исклучува. Конечно денот беше речиси завршен. Ја пикнав помалата ќерка во кревет и легнав до постарата на вообичаениот „вечерен муабет“.

„Мислиш дека ќе ги вратиш поглавјата?“ тивко праша ќерка ми. И тогаш почнав да плачам, не толку поради трите поглавја, знаев дека можам да ги препишам, мојот дефект се случи повеќе поради заморот и фрустрацијата што доаѓа со пишувањето и уредувањето на книгата. Бев толку блиску до крајот. Како штотуку ми беше одземена од раце беше големо разочарување.

На мое изненадување, моето дете подаде рака и нежно ме погали по косата. Таа изговори охрабрувачки зборови како „Компјутерите можат да бидат толку фрустрирачки“ и „Можам да ја погледнам резервната копија и да видам дали можам да ја поправам книгата“. И конечно, мамо, можеш да го направиш тоа. Ти си најдобриот писател што го познавам и ќе ти помогнам колку што можам.

Кога имав „проблем“, таа беше таму, трпеливо и сочувствително ме охрабруваше без воопшто да помисли да ме удри кога веќе бев на дното. Моето дете немаше да го научи овој емпатичен одговор доколку јас останав таа што вика. Бидејќи викањето ја затвора комуникацијата, ги прекинува врските, ги тера луѓето да се раздвојуваат наместо да се зближуваат.

Не е доцна да престанете да викате! Важно е…. мајка ми е секогаш тука за мене, дури и кога правам проблем.
Моето дете го напиша ова за мене, жена која поминала низ тежок период на кој не се гордее, но од кој научила. А според зборовите на ќерка ми, гледам надеж и за другите.

Важно е да не е доцна да престанете да викате.Важно е децата да простуваат – особено кога ќе видат дека саканата личност се обидува да се промени.

Важно е, животот е прекраток за да се нервираме поради истурените житарки и изгубените чевли.
Важно е… што и да се случи вчера, денес е нов ден.

Денеска можеме да избереме да реагираме смирено.

И додека го правиме тоа, ги учиме децата дека мирот гради мостови – мостови што можеме да ги изградиме кога имаме проблеми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *