April 13, 2024

Легендарниот Арнолд Шварценегер открил дека во последните пет години се хранел најмногу со растителна исхрана, поради што го намалил холестеролот и го подобрил целокупното здравје.

Тој рече дека го подобрил своето здравје со исхрана на растителна основа. Според него, 80 проценти од тоа што го јадел било веганско, додека повремени исклучоци правел додека јадел свинско или виенски стек.

Генерално се чувствувам поздраво и помладо. Нивото на лошиот холестерол ми е толку ниско што докторот мислеше дека можеби сум друга личност – изјавил Шварценегер.

Одредени намирници од животинско потекло како што се масното месо, преработеното месо и млечните производи како сирењето се поврзани со повисоки нивоа на холестерол.

Спротивно на тоа, зеленчукот, житарките и бобинки од цели зрна може да помогнат во намалувањето на холестеролот без лекови, а тоа му помогна на Шварценегер, кој продолжува да тренира редовно.

Легендарниот актер во својата кариера освои дури пет титули. Универзум и вкупно седум г. титули на Олимпија. Арнолд беше прогласен за естетски најпропорционален маж на светот. Речиси со децении доминираше на сцената на бодибилдингот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *