April 18, 2024

Многу луѓе се склони кон некоја форма на зависно однесување, но и пороци. Некои се зависни од храна, слатки, интернет, телевизија, шопинг, додека други имаат слаби точки, посегнување по проблематични работи, како алкохол…

  • Во продолжение ви пренесуваме за што е преслаб секој од хороскопските знаци.

Овен Овој хороскопски знак има тенденција да консумира алкохол и често претерува. Овните поминуваат непланирани часови пиејќи пиејќи, па често се враќаат дома со главоболка и празен паричник. Покрај тоа, знаат да започнат кавги и конфликти, особено со блиски луѓе и речиси без причина. Нив ги привлекуваат и тетоважите, па уживаат додека мајсторите на нивното тело цртаат пишува Index.hr.

Бик Припадниците на овој знак се вистински хедонисти, не знаат да престанат да јадат и пијат, немаат мерки. Тие се многу привлечни, па сакаат да заведуваат партнери, а склони се и на различни форми на виртуелни игри, како што се интимни разговори по телефон и запознавање луѓе на партнери за пребарување, па дури и филмови за возрасни. Тие се толку фасцинирани од такви работи што можат да станат вистински зависници.

Близнаци Припадниците на овој знак се доста болни, па често пијат разни аналгетици, мултивитамини, средства за смирување, протеини, апчиња за слабеење и други хемикалии за подобрување на физичката форма. Затоа, треба да внимаваат да не станат зависни од такви хемикалии. Покрај тоа, тие имаат тенденција да трошат многу пари на нивните фетиши.

Рак Овој знак сака да бега од реалноста со чашка и цигари, а понекогаш и повеќе од тоа. Раковите се склони кон прејадување и дебелеење, а потоа се толку мрзливи што поминуваат многу време гледајќи телевизија. Исто така, уште еден нивен порок е купувањето преку интернет продажба, а својата лековерност често ја плаќаат скапо.

Лав Припадниците на овој знак често се материјалисти, па не е ни чудо што се зависни од шопинг. Обожуваат облека по најнова мода и често се почестуваат со такви набавки. Повеќето Лавови се склони кон изневерување на партнерот и флертување, па затоа во љубовните работи имаат различни критериуми за себе, а различни за партнерот.

Девица Девиците се перфекционисти и поради својата природа често претеруваат во она што го прават. Многу од нив имаат опсесија со вежбање и преголема грижа за своето тело. Ова е причината зошто тие стануваат хипохондрични. Не се внимателни со парите, па често им должат пари на другите. Бидејќи сакаат да контролираат сè, нивните роднини негодуваат за нивното мешање во нивните животи.

Вага Припадниците на овој знак најголем дел од парите потрошиле на својот изглед. Можат да го остават целото свое богатство во шопинг, а подоцна ќе лажат колку всушност потрошиле. Исто така, нивната негативна страна е што се мешаат во туѓите животи.

Шкорпија Припадниците на овој знак се познати по тоа што им е тешко да останат верни, а штандовите за една ноќ им се многу привлечни. Сите форми на коцкање и обложување можат да бидат нивни пороци, а повеќе ги привлекува адреналинот што го чувствуваат кога ќе победат. Исто така, тие се суеверни, па се доверуваат на гатачи и разни бајачи.

Стрелец Најголемата слабост на припадниците на овој знак е нивната страст за патување, па дури и за запоставување на своите сакани. Честопати ќе ги лажат претпоставените на работа дека се болни затоа што сакаат да се одморат, а потоа ќе поминуваат часови гледајќи документарни филмови за далечни земји.

Јарец Со оглед на тоа што многу ја ценат самоконтролата, припадниците на овој хороскопски знак успешно се спротивставуваат на сето она во кое чувствуваат дека ја надминале мерката. Ќе биде тешко да се откажат од цигарите, а може да станат зависни од вежбање, па дури и да добијат некаков вид на нарушување во исхраната бидејќи нивниот физички изглед е пред се.

Водолија Од експериментирање со опијати, алкохол и цигари, до здрав живот, вегетаријанство или макробиотици, Водолијата често оди од крајност до крајност. Лесно стануваат зависни од нешто, но и лесно престануваат да го прават тоа. Меѓутоа, таквото однесување може да ги излуди оние кои се грижат за нив.

Риба Припадниците на овој знак се посветени на духовниот аспект на животот, па можат да станат фанатични. Тие лесно стануваат зависни од сите форми на игри.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *