July 17, 2024

Капината е одлична за здравјето бидејќи е лековита од корен до плод. Извор е на минерали и витамини кои помагаат против разни болести. Бог создал плодови за човекот да јаде и за здравје. Тој го создал она што е добро за човекот! Меѓу овие растенија е капината! Создадено како диво растение полно со лековити својства за луѓето! Но, и покрај тие придобивки капините се и вкусни!

Иако најчесто сме навикнати да го јадеме само плодот од ова растение, многумина не знаат дека целата капина е лековита, но и дека нејзините лековити својства се навистина одлични. Неговите лисја и цветови, како и коренот и плодот се лековити.

Листовите од капини се користат за правење чај од кој се прават облоги за лекување на оток на лицето и очите. Богати се со адстрингентни танини кои имаат ефект на затегнување, па листовите се користат и за дијареа и дизентерија, додека коренот во чајот се користи за луѓе кои страдаат од водена болест!

Лековитите својства на капината се одамна познати во античко време. Во средниот век, Света Хилдегард им припишувала лековити својства на капините и ги препорачувала за лекување на кашлица, мигрена, забоболка и против внатрешно крварење. Лекарот Матиоли (1570) тврдел (а неговото искуство го потврдило тоа) дека коренот на капината сварен во вино или мелен во прав ги раствора камењата во бубрезите.
Капини – хранлива вредност. Капините се одлична опција за задоволување на потребата за слатки доколку сакате да изгубите тежина или сте на диета со малку јаглехидрати. Една шолја капини има само 62 калории, 1 грам масти и само 14 јаглени хидрати.

Овошјето на капината има изобилство на минерали и витамини: калиум, фосфор, магнезиум, хлор, калциум, сулфур, натриум, железо, бакар и јод и витамини – каротин (провитамин А), витамини Б1, Б2, Б5, Б6 и повеќето – витамини Ц.
Зошто капините се добри за здравјето? Неодамнешните истражувања потврдија дека капините се благослов за луѓето, односно дека во ова диво растение има многу здравје, од вистинскиот извор на минерали и витамини до вистинскиот борец против раkот.

Капините се полни со витамин Ц. Капините, на пример, содржат двојно повеќе од овој витамин од боровинките . Само една чаша сирови капини има 30,2 милиграми витамин Ц. Витаминот Ц е важен за производството на колаген во коските, сврзното ткиво и крвните садови. Витаминот Ц може да ви помогне и: заздравување на раните, регенерација на кожата, намалување на слободните радикали (молекули кои ослободуваат токсини) во телото, апсорбира железо, скратување на настинки, спречување на скорбут.

Потребни се повеќе истражувања, но некои студии сугерираат дека витаминот Ц помага да се намали производството на супстанции кои предизвикуваат раk во телото. Витаминот Ц делува како антиоксиданс, кој исто така може да го намали оксидативниот стрес во телото што може да доведе до раk.
Богати се со растителни влакна. Исто така, капините имаат повеќе влакна од повеќето други овошја. Затоа, тие се добри за варење и одржување на тежината, а влакната помагаат и во намалување и одржување на холестеролот.

Капините се одличен извор на витамин К. Витаминот К е причината поради која не крварите обилно кога ќе се исечете: помага при згрутчување на крвта. Витаминот К исто така игра важна улога во метаболизмот на коските. Недостатокот на витамин К може да доведе до разредување и кршење на коските. Може да предизвика мали модринки, обилно менструално крварење и крв во столицата или урината.
Само една чаша сирови капини обезбедува речиси 29 микрограми витамин К – повеќе од една третина од дневната препорачана вредност на витамин К.

Ако земате средства за разредување на крвта, погрижете се да консумирате доследна или намалена количина на храна богата со витамин К, како што се капини, зелен лиснат зеленчук, соја и ферментирана млечна храна. Разговарајте со вашиот лекар за количината што можете да ја јадете.
Капините се богати со манган. Манганот е минерал од витално значење за здрав развој на коските и здрав имунолошки систем. Исто така, му помага на вашето тело да ги метаболизира јаглехидратите, амино киселините и холестеролот.

Како и витаминот Ц, манганот игра клучна улога во производството на колаген. Ензимот кој му помага на манганот да го изгради колагенот, пролидазата, помага и за правилно зараснување на раните.
Манганот може да помогне во спречување на остеопороза, контрола на нивото на шеќер во крвта и намалување на епилептичните напади. Една шолја сирови капини содржи 0,9 милиграми манган, речиси половина од препорачаната дневна вредност. Имајте на ум дека премногу манган може да биде отровен.

Тие можат да го подобрат здравјето на мозокот. Конзумирањето бобинки како капини може да го подобри здравјето на мозокот и да го спречи губењето на меморијата предизвикано од стареењето, според прегледот на истражувањето објавено во Журналот за земјоделска и прехранбена хемија .
Прегледот заклучи дека антиоксидансите во бобинките помагаат во борбата против слободните радикали и го менуваат начинот на кој мозочните неврони комуницираат. Ова може да помогне да се намали воспалението на мозокот. Воспалението може да доведе до когнитивни и моторни проблеми кои доаѓаат со стареењето.

Капините помагаат во борбата против малигните заболувања. Kапините помагаат и во борбата против малигните заболувања бидејќи содржат антиоксиданси кои содржат антоцијани, кои го забавуваат растот на клетките на ракот. И другите видови црвено овошје и зеленчук содржат антоцијани, но капините, според последните истражувања, имаат многу поголем процент.

Лек за срце. Изобилството на флавоноли во капините ги прави корисни за здравјето на срцето. Присуството на магнезиум и влакна го спречува блокирањето на артериите и го стимулира протокот на крв. Ова го намалува ризикот од срцеви заболувања како што се мозочен удар и атеросклероза. Магнезиумот помага во регулирање на крвниот притисок, спречување на аритмии и неправилни отчукувања на срцето. Соединението од капини цијанидин-3-0-глукозид штити од ендотелијална дисфункција – еден од почетните процеси во развојот на атеросклероза. Исто така, капините ја прочистуваат крвта!

Редовното консумирање капини е исто така од големо значење за когнитивните способности. Полифенолните соединенија на капина помагаат да се забави слабеењето на моторните и когнитивните способности, да се подобри меморијата и нервните функции. Се користи и како ефикасен смирувачки чај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *