June 21, 2024

Новинарката една недела наместо кафе пиела зелен чај . Иако неколку дена страдаше од главоболки, крајниот резултат пријатно ја изненади.

Кога новинарката Џени Шугар решила кафето да го замени со зелен чај, тоа не било за да ослабне, иако веќе слушнала дека чајот може да и помогне во тоа, туку за зајакнување на телото.

Еве ја нејзината приказна: Решив шолјата кафе да ја заменам со чај само за да се уверам дека не сум зависник од кофеин. Една мала шолја кафе има околу 60 mg кофеин, а една шолја чај само 25 mg. Се прашував дали сè уште ќе се чувствувам добро ако го намалам внесот на кофеин.

Знам дека многу луѓе треба да испијат две шолји кафе наутро, инаку стануваат нервозни, мрзливи или исцрпени, па дури и се вртоглавица и имаат главоболки. Само сакав да видам дали сум зависник од моето кафе. – пишува Џени, новинарка на порталот Попсугар .

Јас сум еден од оние чудни луѓе кои почнуваат да пијат кафе на 40 години, иако знам дека зад мене имам само една година масовно пиење кафе, се уште не би се нарекла кафепијач . Беше утро и кога ќе заборавам да го испијам, а кога ќе се нурнам во пишување ми треба повеќе време да ја завршам чашата. Таа додава.

Прескокнувањето на кафе никогаш не ми изгледаше како голема работа, но не го пропуштив ритуалот на загревање на рацете на топла шолја, бидејќи сè уште имав шолја топол чај да го прегрнам со двете раце. Ниту во вкусот не почувствував значителни недостатоци, бидејќи го избрав зелениот чај, кој има сличен вкус на кафе. – додава Џени.

Главоболката ја одржуваше три дена. Помина цела недела откако не пиев кафе, а се уште се чувствував енергично, живо и будно. Она што најмногу ме изненади беше онаа чудна, досадна и постојана главоболка што ја чувствував првите три дена, цело утро. Остатокот од неделата повеќе немав главоболка. Бев изненадена, но и вознемирен бидејќи толку мала количина на кофеин (од чајот) може да ги елиминира сите непријатни симптоми на недостаток на кафе.

Другата голема придобивка што ја забележав беше со мојот стомак. Понекогаш јадам слабо, брзо или едноставно не појадувам, па пијам кафе на празен стомак и понекогаш ми го иритира стомакот. И бидејќи пиев чај една недела, стомакот ми беше мирен. – пишува Џени.

Иако овој мал експеримент нема да ме натера засекогаш да се откажам од кафето, она што го доживеав менувајќи го со чај ме наведе да го намалам. Неделава освен кафе купив и нови чаеви, па ќе ги пијам наизменично. – заклучува Џени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *