July 17, 2024

Сите знаеме колку е важно здравјето на срцето, но многумина забораваат дека бубрезите играат голема улога во нашето здравје, па затоа превенцијата од болести е најважниот чекор.

Обрнете внимание на грешките што многумина ги прават секој ден! Сите знаеме колку е важно здравјето на срцето, но многумина забораваат дека бубрезите играат голема улога во нашето здравје, па затоа превенцијата од болести е најважниот чекор. За среќа, тоа може лесно да се постигне само ако смениме некои навики кои им штетат, а целта е да ги спречиме болестите и да го одржуваме телото здраво. Секако, не смееме да го заборавиме и здравјето на срцето, па подолу се неколку едноставни совети кои ќе ви помогнат да го заштитите вашето здравје.

ПРEМНОГУ ЗАЧИНИ. меѓу насоките на Светската здравствена организација се издвојува она за внесување на кујнска сол. За здравјето на срцето и крвните садови, пожелно е да се земаат до 5 g (една кафена лажичка). Најпрво, наместо индустриски преработени производи, користете што повеќе свежа, природна храна и посолете ја храната умерено и обидете се да ја замените со поздрави алтернативи. Кујнската сол одлично ќе биде заменета со билки кои се богати со минерали. Покрај тоа што го подобруваат вкусот на храната, билките содржат и бројни лековити состојки кои го зајакнуваат имунитетот и го подобруваат варењето.

Наместо сол, можете да додадете оригано, босилек, мајчина душица, рузмарин, нане, ловор, риган, жалфија, кардамон, магдонос, семки од целер, црн пипер… Вашето срце ќе ви биде благодарно за оваа промена.

ВНИМАВАЈТЕ КАКО КОРИСТИТЕ ЛЕКОВИ ПРОТИВ БОЛКИ. Сите имаме навика да земаме лекови против болки , но не сме свесни дека тоа може да биде штетно. Иако не се штетни доколку се користат во мали количини, долготрајната употреба на лекови против болки, особено во големи количини, има штетен ефект врз ткивото и структурата на бубрезите и може да го попречи протокот на крв во бубрезите.

Една нова студија објавена во New England Journal of Medicine открива дека, во просек, околу 5.000 случаи на откажување на бубрезите во Америка се резултат на прекумерна употреба на некои лекови против болки. Совет е да се биде внимателен со конзумирањето на лекови и паметно е да се разговара за тоа со вашиот лекар.

СФАТЕТЕ ЈА СЕРИОЗНО ВАШАТА НАСТИНКА. Експертите велат дека неколку пати годишно сите страдаме од настинка, но во исто време се однесуваме како ништо да не се случува, а токму на овој начин можеме да му наштетиме на телото. Нелекуваната настинка исто така ќе го поттикне телото да произведува многу антитела, што е ризик за бубрезите.

ЗАДОВОЛЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ФИЗИОЛОШКИ ПОТРЕБИ – не чекајте долго пред да одите во тоалет!
Понекогаш се случува само да треба да бидете трпеливи пред да одите да ги извршите вашите физиолошки потреби, но тоа не е добро за вашите бубрези. Ако го правите ова секој ден, задолжително прекинете бидејќи тоа му штети на здравјето на вашите бубрези. Запомнете дека урината е полна со штетни бактерии кои во одреден момент ќе го најдат патот до бубрезите и токму тука настанува проблемот. Кога ќе почувствувате потреба да одите во тоалет, одете веднаш!

ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПУШИТЕ. Ако пушите само неколку цигари дневно – тоа е премногу, а до ден денес сите знаеме колку е опасен чадот од тутун за кардиоваскуларното здравје. Кога пушите, во телото се произведува креатинин, кој ќе го најде патот до бубрезите и негативно ќе влијае на нив. Болестите кои влијаат на функцијата на бубрезите, како што се дијабетесот и високиот крвен притисок, исто така ја влошуваат склоноста кон цигари, а на пушачите почесто им е потребна дијализа или трансплантација на бубрег, покажа истражувањето.

ЈАДЕТЕ ЦРЕШИ, СЛИВИ, УРМИ, ГРОЗЈЕ, Црешите се богати со витамини А и Ц, како и влакна, но содржат и големи количества калиум што може да биде штетно за здравјето на бубрезите. Доколку веќе имате постоечки проблеми со бубрезите, експертите советуваат да јадете што е можно помалку бидејќи и ова овошје содржи многу калиум. Тие се подобра замена за сливите, но и ако немате проблеми со бубрезите, треба да јадете свежо овошје бидејќи содржи многу помалку шеќер.

СПИЈТЕ ДОВОЛНО Спиењето е исклучително важно за здравјето и недоволното спиење нема да им го даде на вашите бубрези одмор кој им е потребен за регенерација на целото тело, но и на бубрезите. Според студијата спроведена на Универзитетот во Чикаго, луѓето кои спијат најмалку 7 часа секоја вечер имаат 19 отсто помали шанси да развијат бубрежна болест.

ПРОПИШАНИТЕ ТАБЛЕТИ СЕ ЗЕМААТ ДО КРАЈОТ НА ТЕРАПИЈАТА. Има многу од оние кои имаат ужасна навика да престанат да земаат антибиотици веднаш штом ќе се почувствуваат малку подобро, а тоа не треба да се прави. Тие се пијат со причина, а ако ја промените вашата рутина, тоа може да ви ги вознемири бубрезите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *