July 18, 2024

Владимир Путин е роден на 7 октомври 1952 година во Ленинград, денешен Санкт Петербург. За време на Втората светска војна, Ленинград беше под опсада 900 дена. Повеќе од милион луѓе умреле од глад, семејствата биле уништени, татко му отишол во војна, а Путин во една од своите книги напишал дека неговата мајка била на работ на смртта за време на војната:

„Еднаш мајка ми се онесвести од глад. Луѓето мислеа дека е мртва. За среќа, мајка ми се разбуди на време и почна да офка…“, напиша тој.
Неговиот татко успешно се вратил од војната, а тој до крајот на животот куцал поради повредите предизвикани од шрапнели.

Се верува дека брачната двојка Путин изгубила две поголеми деца, едното починало од дифтерија за време на војната, а другото поради друга детска болест. Владимир Путин беше „бебе чудо“ кое доцна пристигна. Неговиот семеен дом беше ужасен, тој мораше да го дели со уште две семејства.

„ Немаше топла вода, немаше када. Тоалетот беше ужасен. И беше толку ладно, страшно “, рече неговата поранешна учителка Вера Дмитриевна Гуревич, пренесува Mirror.
Куќа полна со стаорци. Првата „војна“ што ја водеше сегашниот руски претседател Владимир Путин беше војната против стаорците што се појавија во ходниците во трошната советска станбена зграда.

Во својата книга од 2000 година, Прво лице: автопортрет со зачудувачки Френк, тој напишал: „На влезот имаше орди стаорци. Јас и моите пријатели ги бркавме со палки. Еднаш забележав огромен стаорец и го бркав низ ходникот додека Го избркав до аголот. Немаше каде да бега. Одеднаш се фрли на мене.Бев изненаден и исплашен бидејќи сега стаорецот ме бркаше мене. За среќа бев малку побрз и успеав да ја затворам вратата во Пред неговиот нос. Таму добив брза и трајна лекција за значењето на фразата отеран во ќорсокак“, рече Путин.

Беше малтретиран од неговите врсници. Путин како дете бил малтретиран од своите врсници, тој бил мал за своите години, па морал брзо да зајакне. Сега тој има црн појас и сака да го извести светот за тоа.

Маша Гесен, авторка на Човекот без лице: Неверојатниот подем на Владимир Путин, рече:
„ Родителите на Путин работеа дење и ноќе, мајка му работеше на разни неквалификувани работи. Малиот Путин беше оставен сам да се снаоѓа. верзија на боречки вештини, а подоцна се префрли на џудо. , напиша таа.

Во својата книга Хесен наведува дека Путин е „остар, многу амбициозен и многу, многу алчен“, како и дека неговите родители ја „хранеле“ таа алчност. Така Путин како тинејџер имал часовник, нешто што неговиот татко го немал. Кога неговите родители го освоиле неговиот автомобил, тие наводно му го дале на нивниот син студент.

Неговите родители го третираа како „крал“ и му даваа чувство дека секогаш е во право , смета Гесен.
Еден од тие докази би можеле да бидат неговата „палата на Путин“ и фотографиите на кои јава со голо торзо. И фотографијата со францускиот претседател Емануел Макрон, каде што тој седи на другиот крај од долгата маса, зборува за неговата потреба да се чувствува супериорно.

Според информациите објавени на веб-страницата на Кремљ, Путин сакал да работи во разузнавачката служба, дипломирал право на државниот универзитет во Ленинград и докторирал економија, а бил избран меѓу 100 или повеќе студенти за КГБ.

„Неговата најистакната особина, според мене, беше борбеноста и силната волја да ги постигне своите цели“, вели неговиот колега од факултетот и КГБ, Павел Кошелев.
Во доцните 1980-ти, Путин беше испратен во Дрезден, Источна Германија, да работи на анти-шпионажа. Тој беше офицер на КГБ и дојде на чело на ФСБ, а потоа стана наследник на Борис Елцин кога тој поднесе оставка во 1999 година.

Путин рече дека неговата кариера во КГБ го подготвила за претседател. Дисциплинирано однесување и денес е јасно видливо бидејќи тој работи помеѓу 16 и 17 часа на ден. Во средината на 1980-тите се ожени со Људмила Путин, поранешна стјуардеса и имаше две ќерки.

По тоа, тој и Људмила се разведоа во 2014 година, таа наводно рекла: „Нашиот брак заврши поради фактот што едвај се гледаме. Владимир е целосно навлезен во својата работа“, пренесува Мирор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *