February 23, 2024

Доколку сте се здебелиле некој килограм повеќе, тоа може да се должи на нездрави прехранбени навики и недоволна физичка активност, но може да биде резултат и на бавна тироидна жлезда, која професионално се нарекува хипотироидизам. Во оваа состојба, тироидната жлезда не произведува доволно хормони кои му се потребни на телото за правилно функционирање, што резултира со проблеми со метаболизмот.

Хипотироидизмот е многу почест отколку што мислите. Дури 4,6 отсто од американската популација страда од хипотироидизам, а се верува дека неколку милиони луѓе страдаат од оваа состојба, без воопшто да се свесни за тоа.
Има многу симптоми на хипотироидизам, а дебелеењето е еден од најчестите.

„Пациентите со хипотироидизам генерално имаат забавен метаболизам, а постои и намалување на работата на базалниот метаболизам“, вели ендокринологот Решми Сринат од познатата њујоршка здравствена организација Mount Sinai.
„Оваа состојба може да доведе до промени во начинот на кој телото ја троши енергијата. Со послаб метаболизам, луѓето се дебелеат дури и ако не ја менуваат исхраната. „Некои луѓе имаат вишок маснотии, но често се случува задржување на течности“, додаде тој.

Тироидната жлезда е жлезда во облик на пеперутка која се наоѓа во основата на вратот. Тој лачи два важни хормони кои ги контролираат главните функции на телото (како телото користи енергија, ја регулира температурата и ја вари храната) и органи (вклучувајќи срце, мозок, црн дроб, бубрези и кожа) и покачен TSH. ТСХ се зголемува поради забрзаната работа на хипофизата, која се обидува да ги компензира другите хормони кои тироидната жлезда повеќе не ги произведува во доволни количини.

Постојат многу фактори кои влијаат на ризикот од хипотироидизам, од генетски предиспозиции до автоимуно пореметување Хашимото тироидитис, кој се јавува кај околу 80 проценти од пациентите со хипотироидизам, а при што имунолошкиот систем почнува да ја напаѓа тироидната жлезда.
За среќа, состојбата на тироидната жлезда лесно се проверува со едноставен тест на крвта, а проблемите најчесто успешно се решаваат со лекови.

Ова може да бидат знаци дека страдате од хипотироидизам: Постојано сте уморни. Тешко е да се разбудите, дури и ако сте спиеле доволно? Поспаност, постојан замор и недостаток на енергија се поврзани со многу состојби, но се силно поврзани и со хипотироидизам. Во овој случај, премалку тироиден хормон во крвотокот значи дека клетките не добиваат доволно „сигнали да се разбудат“, па се чувствувате исцрпено, пишува Eat this. Можеби ќе имате впечаток дека немате сила за вежбање, но всушност со зголемување на физичката активност можете да го намалите чувството на замор и да го подигнете нивото на енергија.

Постојано чувство на болка во мускулите. Ако страдате од болки во мускулите од кои не можете да се ослободите за неколку дена, тоа може да биде проблем и со тироидната жлезда. Оваа жлезда лачи хормони кои го контролираат метаболизмот, вклучувајќи го и начинот на кој телото ја претвора храната во енергија. Помалку хормони кои го контролираат метаболизмот значи и забавен метаболизам и проблем со согорувањето на енергијата, што предизвикува болки во мускулите. За да се справите со овој проблем, можете да правите вежби како пливање и да го зголемите внесот на храна богата со омега 3 масни киселини.

Продолжуваш да забораваш.Знаеш дека требаше да направиш нешто денес, но не се сеќаваш што? За тоа можете да ги обвините лошиот сон, стресот, годините, но и тироидната жлезда. Премалку тироиден хормон може да биде причина за заборавеност и слаба меморија. Недостатокот на овие хормони забавува сè, дури и невролошките функции.
Зголемен холестерол, Иако проблемите со срцето се најпрво на ум, високиот холестерол може да биде знак за проблем со тироидната жлезда.

Намалена сеkсуална желба или нејзино целосно отсуство. Ова може да биде уште една последица на проблеми со тироидната жлезда. Поради поврзаноста на функцијата на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди, органите кои ги контролираат половите хормони, меѓу другото, преку регулаторите на хипоталамусот и хипофизата, ниското ниво на тироиден хормон може да влијае на намаленото ниво на полови хормони. .
Расположение, меланхолија, депресија, Иако не е примарен симптом, чувството на изразено незадоволство и незадоволство може да биде несакан ефект на хипотироидизам. Д-р Сринат објаснува:
„Депресијата може да биде поврзана со други симптоми на хипотироидизам како што се замор, мускулна слабост, летаргија и тешкотии со концентрирање. Сува коза

Сувата кожа и чешањето исто така може да бидат симптом на хипотироидизам. Промената на структурата и изгледот на кожата се должи на намалената циркулација предизвикана од нарушена функција на тироидната жлезда. Намалената циркулација може да доведе до тоа клетките на кожата да добијат само една четвртина или една петтина од нормалната количина на крв со која се снабдуваат, што го олеснува разградувањето и појавата на брчки. Исто така, забавениот метаболизам поради хипотироидизам може да го намали количеството на потење. Без влагата што ја обезбедува потењето, кожата брзо станува сува и ронлив. Доколку вашата кожа е само сува, можно е и вие да страдате од егзема, но доколку тоа е придружено со кршливи нокти, опаѓање на косата и бавно зараснување на раните, време е да посетите лекар.

Дигестивни проблеми, kако што веќе споменавме, бавниот метаболизам ги успорува сите други функции, така што дигестивниот систем не е исклучок. Хипотироидизмот може да доведе до запек поради бавното празнење на дебелото црево, пишува Стил

Постојано ви е ладно, aко ја носите најдебелата зимска јакна и на 15 степени, тоа може да укажува на хипотироидизам. Пациентите со оваа состојба се борат да ја регулираат телесната температура, бидејќи таа всушност е контролирана од тироидната жлезда. Помалку енергија, чиј пад е предизвикан од забавен метаболизам, значи помала телесна топлина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *