July 13, 2024

Според научните студии, урмите се вистинска суперхрана која го штити организмот од кардиоваскуларни болести !
Нејзините здравствени придобивки се многу широки, а еве ги првите 8:

Богати со железо Урмите се одличен извор на овој важен минерал и затоа се препорачуваат за трудници, деца и луѓе кои боледуваат од анемија .

Спречува дијареа Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го поттикнува развојот на добри бактерии.

Лекува запек Освен што спречува дијареа, урмите го решаваат и проблемот со запек. Одржува витка линија Ако сакате да спречите таложење на масни наслаги , обидете се да јадете неколку урми секој ден на празен стомак, пишува HealthyDefinition . Но, внимавајте да не претерате со урмите – тие се полни со шеќер.

Регулирање на холестеролот Докажано е дека урмите го стабилизираат нивото на лошиот холестерол со чистење на крвните садови и имаат моќ да го спречат создавањето на згрутчување. Зајакнете го срцето. Редовното консумирање урми ја спречува атеросклерозата , главната причина за срцев удар.

Го регулира крвниот притисок Доколку страдате од хипертензија, слободно можете да јадете урми, бидејќи тие не содржат натриум и се богати со калиум . Исто така, 6 урми содржат речиси 80 мг магнезиум, што е многу важно за здрава циркулација на крвта.

Спречува мозочен удар Благодарение на калиумот што го содржи, урмите можат да го спречат мозочниот удар доколку се консумираат редовно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *