June 19, 2024

Овој народен лек не може никому да му наштети. Се користи и за зајакнување на целиот организам

Високиот крвен притисок или хипертензија е болест од која страдаат се повеќе луѓе. Таквите луѓе секоја година доаѓаат на лекар и земаат лекови, но не сфаќаат дека постои едноставен и многу ефикасен рецепт на традиционалната медицина кој може да ви обезбеди нормален крвен притисок барем неколку години, пишува „ Курир.рс “.

Овој народен лек се подготвува на следниов начин: Во сад ставете 5 лажици борови иглички, 2 лажици шипинка и 2 лажици ситно исечкани суви лушпи од кромид . Прелијте го со 1 литар ладна вода и варете на тивок оган 10 минути.

Оставете ја оваа смеса да се излади, а потоа додадете малку зовриена вода за да добиете точно 1л течност. Оваа смеса поделете ја на половина литар и пијте 2 дена. Значи, половина литар на ден. Потоа направете нова смеса и пијте ја оваа течност 4 месеци.

По една недела, ќе почувствувате подобрување, а по еден месец, можете постепено да ги намалувате лековите што ги користите за притисок.

Во првата година пијте ја оваа смеса редовно, а во подоцнежните години по потреба. Овој народен лек ќе ги прочисти вашите црева, но и црниот дроб. Поволно делува на целото тело и не може никому да му наштети.

Кора од кромид, Во својот состав, кората од кромид содржи витамини Ц и Е, како и минерали, калиум, магнезиум, железо, калциум…

Научниците од Универзитетот во Мадрид открија влакна во кората на кромидот кои ги намалуваат срцевите заболувања, гастроинтестиналниот тракт и ракот на дебелото црево.

Кората од кромид го спречува стареењето поради витаминот Е.Одлична е превенција од кардиоваскуларни па и онколошки заболувања.Има силно антимикробно дејство,одлично лечи настинки.Поради изобилството витамин Ц го зајакнува имунитетот.корисен е при болки во грлото,ларингитис , гингивитис, стоматитис, бидејќи има антибактериски својства.

Шипинка, Зрелата шипинка содржи големи количини на минерали, калиум, натриум, калциум, магнезиум, фосфор, железо, бакар, манган, хром, молибден, кобалт и витамини b1, b2, b6, k, e, c, како и танински бои, каротин , рибофлавин, лумунска и јаболкова киселина, шеќер, есенцијални масла…

Шипинката ги чисти вените, го подобрува метаболизмот, богата е со витамини и се користи за анемија, болести на бубрезите и мочниот меур, како и на црниот дроб.

Шипинката се користи за зајакнување на организмот, како тоник ја зголемува отпорноста на организмот на болести.Чај од шипка за зајакнување на организмот: 2 лажици сушена шипка истурете половина литар вода и варете 15 минути на тивок оган. Тргнете го од оган и завиткајте го тенџерето со крпа. Оставете да отстои преку ноќ. Потоа процедете и засладете со мед. Пијте малку во текот на денот наместо вода.

Борови иглички, Боровите иглички за терапевтски цели може да се користат како профилакса за кардиоваскуларни заболувања, како и комплексна терапија за ангина пекторис, аритмии, хипертензија и атероксија.
Тинктурата и маслото од борови иглички го намалуваат нивото на холестерол во крвта, ги зајакнуваат крвните садови и помагаат да се врати нивната еластичност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *