April 15, 2024

Преодниот период помеѓу зимата и пролетта носи бројни настинки и вируси

Временскиот период кога дневните температури, утринските во однос на дневните, се движат и до 15 степени, е најлошиот период во годината за настинки, вируси и бактерии. Се наоѓаме во тој период од годината, па сега повеќе од кога било треба да знаеме домашни рецепти кои ќе ни помогнат брзо и лесно да ги исфрлиме бактериите и да се ослободиме болката во грлото.

Чај од нане или камилица
Овие чаеви се полни со антиоксиданси и можат да помогнат при болки во грлото. Имаат антивоспалителни својства, па помагаат при воспаленија

Гаргара со солена вода

Потребна ви е млака вода во која ќе помешате малку сол и ќе направите гаргара. Може да го ублажи воспалението и да ги исчисти дишните патишта. Ова треба да се повторува на секои пет часа.

Лажичка мед

Без разлика дали кашлате или грлото ви е иритирано, може да ви помогне една лажичка мед. Можете да го растворите во млеко или во вода со куркума. Антибактериските својства на медот можат да ја ублажат болката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *